İsrail Yüksek Mahkemesi Netanyahu’nun başbakanlığına yapılan itirazı görüştü

İsrail Yüksek Mahkemesi, hakkında yolsuzluk davası açılması nedeniyle Binyamin Netanyahu’nun başbakan olmasını engellemek ve Mavi-Beyaz lideri Benny Gantz ile yaptığı koalisyon hükümeti anlaşmasını geçersiz kılmak için yapılan başvuruyu ele aldı.

Yüksek Mahkeme’deki 11 hakimin katıldığı duruşma, İsrail televizyonlarında canlı yayınlandı.

Duruşmada, hakkındaki 3 ayrı yolsuzluk davası nedeniyle Netanyahu’nun başbakan olamayacağı gerekçesiyle yapılan başvuru ele alındı.

Yapılacak duruşmada ise, ‘Kaliteli Hükümet Hareketi Derneği’nin, ‘hakkında dava açılan milletvekilinin koalisyon hükümeti kuramayacağı’ gerekçesiyle koalisyon hükümeti anlaşmasına karşı yaptığı başvuru görüşülecek.

Yüksek Mahkeme’nin yapılan başvurulara ilişkin kararı açıklaması beklenirken, davaları kabul etmeye karar vermesi halinde İsrail 16 ay içinde dördüncü kez parlamento seçimlerine gidecek.

Duruşmaya, Netanyahu ve Kaliteli Hükümet Hareketi Derneği’nin avukatları katılırken, Netanyahu’nun savunma avukatları, mahkemenin bu konuya müdahale edemediğini kanıtlamaya çalışarak, “Demokratik ülkelerde kimin başbakanı olacağına halk karar verir, hakimler değil” şeklinde itiraz etti.

Likud Partisi’nin avukatları, Netanyahu’nun daha güçlü bir sağ hükümetle bir sonraki hükümeti kurmak için geri döneceğine ve alacağı ilk kararın Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini kısıtlayan bir yasa çıkarmak olacağına ilişkin tehditte bulundu.

Knesset’teki Likud grubu lideri Miki Zohar, “Demokrasiye karşı el kaldırmayın. Sizler vazifelerinize atanan hakimlersiniz. Sınırlarınız var ve buna uyun. Netanyahu’nun aleyhinde karar verirseniz, büyük bir zaferle döneceğimiz dördüncü seçime gideceğiz” diyerek doğrudan tehdit etti.

Mahkeme üzerindeki baskının ciddiyetine ilişkin bir ipucu olarak, Yüksek Mahkeme Başkanı Esther Hayut, müzakerelerinin rahatsız edici koşullarda gerçekleştiğini ve adaletin idaresi için uygun koşulları sağlamadığını söyledi.

Öte yandan, bu duruşma İsrail akademik camiasında yaygın tartışmalara yol açtı.

Anayasa hukuku alanında en ünlü uzmanlardan biri olan Tel Aviv Üniversitesi profesörlerinden Menny Mautner, “Netanyahu’nun başbakan olarak yaptığı bir şeye katılmıyorum. Devlete zarar verdiğini düşünüyorum. Ancak 18. maddeye göre, görevine başlaması engellenebilir ve görevi ancak nihai bir karardan hüküm giymesi halinde feshedilebilir” dedi.

Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Profesör Barak Medina ise, “Yüksek Mahkeme Netanyahu’nun bir hükümet kurmasını engellemelidir” şeklinde görüş bildirdi.

Şarkul Avsat