Suudi Arabistan’daki iki laboratuvar, Kovid-19 aşısı geliştiriyor

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığında Bulaşıcı Hastalıklar Danışmanı ve Koruyucu Sağlık Yardımcı Vekili Dr. Abdullah Asiri, ülkede bulunan iki laboratuvarın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısına dair çalışmalar yürüttüğünü açıkladı.

Suudi 7 hastanenin ülkede toplamda 27 bin 11 kişiye bulaşan Kovid-19 hastalarını tedavi etmede kullanılacak viral ilaçlar üzerine klinik araştırmalar yaptığına da değindi.

Asiri, dün Riyad’da düzenlediği basın toplantısında, Cumartesi günü açıklanan klinik çalışmaların, önceki testlerde ilk etkinliğini kanıtlamış olan dört tedavi protokolünü değerlendirmeyi amaçladığını bildirdi. Bunlardan 3’ünün daha önce çeşitli hastalıklar için geliştirilmiş farklı kullanımlardaki antiviral ilaçlar olduğunu, güvenilir seviyede yer aldıklarını söyledi. Ancak ilaçların Kovid-19 tedavisini hızlandırmadaki rollerinin henüz net olarak bilinmediğini dile getirdi. Bu çalışmaların, Kovid-19 salgınıyla mücadeledeki araştırmaları hızlandırmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) birkaç hafta önce başlattığı küresel koalisyonun bir parçası olduğunu belirten Asiri, Suudi Arabistan’ın da bu ilaçları test etmek için birkaç farklı ülke ile bu koalisyona girdiğini açıkladı.

Koronavirüse yakalandığı tespit edilen, akciğerlerinde iltihap (pnömoni) olduğu görülen ve bu yedi hastaneden birinde bulunan hastaların bu klinik çalışmalara dahil edileceğini açıklayan Asiri, ilaçların etkisinin belirlenmesi için bu hastaların durumları ve gelişmelerinin sürekli olarak takip edileceğini bildirdi.

Çalışma süresinin hastaların tedaviye cevap verişi ve hastaların sayılarına göre değişeceğini dile getiren Asiri, “Birkaç hafta içerisinde, bu ilaçların virüsü tedavi etmede bir rolü olup olmayacağını anlayabileceğimiz ön sonuçlara sahip olmayı umuyoruz” dedi.

Kral Abdullah Uluslararası Tıbbi Araştırma Merkezi (KAIMRC), Kral Abdülaziz Üniversitesi Kral Fahd Araştırma Merkezi, Başkent Riyad’daki Kral Suud Üniversitesi Tıp Şehri, Kral Faysal İhtisas Hastanesi ve Araştırma Merkezi’nde yürütülen ve Sağlık Bakanlığı tarafından koordine edilen klinik araştırmalar haricinde başka çalışmaların olduğundan da bahsetti.

Ülkede bu konuda iyi adımlar atan iki laboratuvarda Kovid-19’la mücadele edecek olası aşılar üzerinde araştırma yapıldığına dikkat çeken Asiri, bu araştırmaların küresel çabalara katkıda bulunmasının beklendiğini ifade etti.

Bin 552 yeni vaka

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, dün Riyad’da düzenlediği günlük basın toplantısında, 245’i Cidde’de olmak üzere bin 552 kişide daha Kovid-19 tespit edilmesiyle ülkedeki toplam vaka sayısının 27 bin 11’e yükseldiğini açıkladı. Yeni vakaların yüzde 19’unun Suudi Arabistan vatandaşı, geri kalan kısmının ise ülkede yaşayan yabancılar olduğunu, 139 kişinin ise kritik durumda bulunduğunu vurguladı. Abdulali, yeni vakaların yüzde 16’sını kadınlar, yüzde 84’ünü erkekler; yüzde 2’sini yaşlılar, yüzde 5’ini çocuklar, yüzde 93’ünü ise yetişkinlerin oluşturduğunu belirtti.

8 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının 184’e ulaştığını bildiren Dr. Abdulali, bunlardan 2’sini Dammam’da yaşayan Suudlular, 6’sını ise Mekke, Medine ve Riyad’da yaşayan yabancı uyrukluların teşkil ettiğinden, yaşları 32 ila 84 arasında değişen bu kişilerden çoğunun kronik hastalıklardan muzdarip olduğundan bahsetti. Aynı zamanda 369 kişinin daha taburcu edilmesi üzerine, ülkede toplamda 4 bin 134 kişinin iyileştiğini de söylerine ekledi.

Suudi Arabistan genelinde sağlık hizmeti sunan yaklaşık 80 bin yatağın varlığına, bunlardan 8 bininin ise yoğun bakım yatağı olduğuna da değindi.

Abdulali; sosyal mesafenin gözetilmesi, toplantılardan kaçınılması, ellerim sık sık ve güzel bir şekilde yıkanması gibi önleyici tedbirlere uymanın önemini vurguladı.

Suudlular, Tunus ve Sudan’dan ülkelerine geldi

Krallık dışında ikamet eden Suudiler, koronavirüs salgını ışığında yurtdışındaki vatandaşların güvenlik ve sağlığının sağlanması kapsamında, Suudi makamlarının rehberliğinde anavatanlarına dönmeye devam ediyor. Bu kişilerin güvenlikleri, ülkelerine sağ salim dönene kadar, garanti ediliyor.

Bu minvalde Tunus ve Hartum’dan Suudi Havayolları (Saudia Air) ile gerçekleştirilen iki özel uçuş, dün sabah Cidde’deki Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’na indi. Vatandaşlar, Cidde havaalanına vardıktan sonra koronavirüs salgınını önlemek için devlet kurumları tarafından alınan tüm sağlık uygulamaları ve tedbirlere tabi tutuldu.

Pozitif sonuçlar üzerine sanayi bölgeleri karantina altına alınıyor

Suudi yetkililer tarafından yapılan açıklamada, ülkenin doğusundaki Dammam İkinci Sanayi Şehri’nin Kovid-19 salgınına karşı önlem almak amacıyla karantina altına alındığı, şehre giriş ve çıkışların 3 Mayıs itibariyle ikinci bir duyuruya kadar kapatıldığı bildirildi. Nakliye ve yük taşımacılığı faaliyetlerinin karar kapsamı dışında olduğu, İkinci Sanayi Şehri’nde hayati öneme sahip fabrikaların üçte birlik bir kapasiteyle çalışmasına ve yöneticilerin, mühendislerin ve işçilerin giriş-çıkışlarına izin verileceği duyuruldu.

Burada karantina kamplarının sağlandığı ve işçilere gerekli bakımın verildiği sırada; sanayiciler ise fabrikaların çalışmalarının etkilenmemesi için prosedürlerin hızlandırılması ve bağlılığın gösterilmesini istiyor.

25 milyon metrekarelik bir alanda çeşitli sektörlerde çalışan hem Suudi, hem de uluslararası şirketlere bağlı en az bin 50 fabrikanın bulunduğu ve sanayi çalışmalarının 1978’de başladığı Dammam İkinci Sanayi Şehri, karantina altına alınan ilk sanayi şehri sayılıyor. Nitekim göçmen işçi topluluklarında Sağlık Bakanlığı’na bağlı ekipler tarafından rastgele tıbbi tarama yapılmasının ardından, bu fabrikalardaki işçiler arasında koronavirüs vakalarının varlığı tespit edildi.

Sağlık alanından bir kaynak, rastgele tarama faaliyetlerinin sona erdiğini, epidemiyolojik araştırma ekiplerinin yeni vakaları tespit etmek için çalışmaya devam edeceğini ve şehrin karantina altına alınması kararının devam edip etmemesi için durum değerlendirmesinin yapılacağını açıkladı.

Şehirdeki işçilere tüm tıbbi hizmetlerin verileceğini söyleyen kaynak, hastaneye yatırılması gereken vakaların şehir içerisinde Kovid-19 hastalarına ayrılan sağlık merkezine doğrudan nakledileceğini vurguladı.

Aynı zamanda şehirde bir işadamının işçilerin tıbbi bakımının sağlanması için şehirde bir karantina merkezi kurdurduğuna dikkat çekti.

Sanayi ve Ticaret Doğu Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanayi ve Enerji Komitesi Başkanı İbrahim Âl-i eş-Şeyh, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen rastgele taramalar üzerine şehirdeki işçiler arasında koronavirüs vakalarının kaydedildiğini, bu nedenle odanın şehrin karantina altına alınmasını gerekli gördüğünü bildirdi.

Şarkul Avsat