Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn

​Lübnan’da genel seferberlik iki hafta daha uzatıldı

Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan genel seferberliğin 24 Mayıs’a kadar uzatılmasını tavsiye etti.

Ulusal Medya Ajansı’na göre, Konsey, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda, tüm askeri ve güvenlik hizmetlerinden ihlal durumlarında radikal caydırıcılık talep etti.

Avn başkanlığında Yüksek Savunma Konseyi ile Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen toplantıda, yeni tip koronavirüs sebebiyle alınan önlemler gözden geçirildi. Toplantıda, Lübnan Yüksek Savunma Konseyi’nin önerisi üzerine genel seferberliğin 24 Mayıs’a kadar uzatılması kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanı açıklamasında, önlemler nedeniyle yüksek maliyete atıfta bulunarak tüketicileri koruma gerekliliğine atıfta bulundu. Başbakan Hasan Diyab ise yüksek fiyat konusunun ilgili denetim organları ile koordineli bir şekilde takip edildiğini vurguladı.

Yüksek Savunma Konseyi Genel Sekreteri Mahmud el-Esmer toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Konsey’in koronavirüsü önleme prosedürlerini takip etmekle ilgili öneri verdiğini belirterek, ekonomik faaliyetlerin sürmesi şartıyla kısıtlamaların 24 Mayıs’a kadar iki hafta daha uzatılması gerektiğini kaydetti. Esmer açıklamasında, belirli zaman aralıklarında belirli şartlar dahilinde insanların işe geri dönebileceğini de söyledi.

Yetkili, yurt dışından ülkeye dönüş konusunda sadece Lübnanlıların öncelik kriterlerine değinerek, konseyin bu konuyla ilgili Bakanlar Kurulu’na öneri vereceğini bildirdi.

Şarkul Avsat