​Tunus’ta kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte hayat normale dönmeye başladı

Tunus sokaklarındaki hareketlilik, yeni tip koronavirüs önlemlerinin hafifletilmesiyle dün yeniden baş gösterdi.

Tunus’ta kamu ve özel sektördeki çalışanlar, salgın nedeniyle ara verdikleri faaliyetlerine geri dönerken, şehirlerdeki hareketlilik ise önlemlerin hafifletilmesiyle artmaya başladı.

Marangozlar, demirciler ve berberler çalışmaya yeniden başlarken, virüse yakalanma riski daha yüksek olan toplu taşıma araçları ve taksiler de bugün hizmete tekrar başladı.

Tunus Sağlık Bakanı Abdullatif el-Mekki, kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte vatandaşlara maske takmaları çağrısında bulunarak, koronavirüsle mücadelede başarıya ulaşmak için ulaşım ve iş merkezleri gözetmeksizin sosyal mesafe kurallarına özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Faaliyete geri dönen küçük büyük tüm iş yerleri, önleyici sağlık önlemlerine özen göstererek idari lisans almak zorunda. Tunuslu yetkililer, ikinci bir salgın dalgası durumunda karantinanın daha sıkı uygulanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Abdulhamid Ammar isimli bir çalışan, karantinanın kademeli olarak kaldırmasının mantıklı olmadığını söyleyerek, “bu karanlık tünelden çıkana kadar” herkesin sağlık prosedürlerine uymak zorunda olduğunu söyledi. Berber Muaz el Hazemi, virüs tehlikesiyle sonuna kadar yüzleşilmesi gerektiğini belirterek, salgının normal yaşam tarzını ortadan kaldırmayı başardığını ve salgından öncesi gibi aynı hızda yaşamaya devam etmenin mantıksız olduğunu ifade etti. Kamyon şoförü Tevfik bin Hüseyin ise yeniden işe dönmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Tunus’ta yeni tip koronavirüs vaka sayısı bin 13’e ulaşırken, 328 kişi ise virüsten kurtuldu. Ülkede virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 42’ye yükseldi.

Şarkul Avsat