Mısır’dan Sudan’a koronavirüsle mücadele amaçlı tıbbi malzeme yardımı

Mısır dün, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında tıbbi malzeme ile ilaç taşıyan 4 askeri uçağın Sudan’a iniş yaptığını duyurdu.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından dün yaptığı açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin, Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı’na, “dost Sudan hükümetinin koronavirüs salgını tehdidi ile mücadelesine yardım amaçlı acil tıbbi malzeme ve ilaç taşıyan dört askeri uçağın hazırlanması” için talimat verdiğini bildirdi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’na göre, Mısır’dan Sudan’a yapılan yardımların, Sudan halkının yükünü azaltmaya yardımcı olmak için büyük miktarlarda ilaç ve tıbbi malzeme içerdiği belirtilerek, yapılan yardımın Sudan’daki vaka ve ölü sayısının azaltılmasına katkı sağlamak için olduğu kaydedildi.

Sudan haber ajansına göre, Egemenlik Konseyi Üyesi ve Acil Sağlık Durumları Yüksek Komitesi Başkan Vekili Sıddık Tavır, Mısır tarafından gönderilen ilk yardımı aldıkları sırada, Sudan’ın, iki ülke arasındaki ilişkilerin gücünü yansıtan yardımlar için Mısır’a minnettar olduğunu ifade etti.

Tavır açıklamasında, virüsün dost ülkeler arasındaki ilişkilerin samimiyetini ortaya çıkardığını belirterek, virüsün gerçek samimiyet için önemli bir test olduğunu vurguladı.

Mısır’ın Hartum Büyükelçisi Husam İsa, Mısır halkından Sudan halkına verilen desteğin her geçen gün arttığını belirterek, uçaklarda, analiz ve laboratuvarlar için tıbbi cihazlar, oksijen ölçüm cihazları, suni solunum cihazları ve koronavirüsün tedavisi ve önlenmesi için çok sayıda ekipman bulunduğunu açıkladı.

Şarkul Avsat