Fransızlar Suriye Kürtlerini birleştirmeye çalışıyor

Pazar gününden bu yana bir Fransız heyeti ile kuzeydoğu Suriye’deki Kürt partileri arasındaki görüşmeler Paris ve Ankara arasında yeni bir gerilim kaynağı olduğuna işaret ediyor. Görüşmeler, savaşın parçaladığı ülkede potansiyel bir barış anlaşmasına hazırlık olarak Suriye Kürtlerini birleştirme çabalarının bir parçası.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin 2019 yılının Ekim ayında Kuzey Suriye’nin YPG kontrolündeki bölgelerinde başlattığı askeri saldırıyı eleştirdi ve üst düzey Suriyeli Kürt yetkililerle bir araya geldi. Buna karşılık Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macron’u terörizme sponsor olmakla suçlamıştı.

Moskova merkezli Observo Fransız-Rus Analitik Merkezi’nin müdür yardımcısı Igor Delanoe, Fransız-Kürt müzakerelerinin Ankara ile Paris arasındaki ilişkileri daha da zorlayacağını belirterek Arab News’a, ‘’Fransa, Suriye rejiminin muhaliflerini başarısız bir şekilde destekledikten sonra çatışmada bir tür siyasi dayanağı yeniden kazanmak istiyor. Fransızlar Suriye Kürtlerini birleştirmeyi başarırlarsa, onlara kriz sonrası Suriye’ye siyasi sahnede katkıda bulunmak için yararlanabilecekleri bir miktar kredi verecek, çünkü ABD krizin çözümü ile ilgilenmiyor. Fransa’nın görüşmelerdeki bir diğer hedefi güvenlikle ilgilidir. Birçok Fransız radikal cihatçının SDG’nin (YPG’nin ana bileşeni olduğu Suriye Demokratik Güçleri) tutuklu olduğu söyleniyor. Ayaklanmalar, binlerce teröristin tutulduğu SDF kontrollü bir hapishanede patlak verdi. Paris için, bu insanların kaçmaması için doğrudan bir ilgi var. Bunun gerçekleşmediğinden emin olan Kürtler karşılığında Fransa, Suriye Kürtlerinin davasına siyasi taahhüt ve destek sunabilir. Ayrıca, bölgesel düzeyde, Fransız-Kürt müzakereleri Türkiye’nin Libya’daki artan ayak izine doğrudan bir tepkidir’’ açıklamasını yaptı.

Oxford Üniversitesi’nden bir Ortadoğu analisti Samuel Ramani, Arab News’e “Suriye Kürtleri ile müzakere etmek şu anda sadece Türkiye ile gerginlik yaratır. Suriye’deki Türk politikasından ziyade Fransız-Türk ilişkileri üzerindeki en büyük etkinin olacağını düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Arab News