Yeni koronavirüs 2 yıl sürebilir, 2’nci dalga daha kötü olabilir

Minnesota Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma ve Politikaları Merkezi (CIDRAP) tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, yeni tip koronavirüs, gelecek yıl veya iki yıl boyunca bir dizi dalgada daha dünyayı etkileyebilir ve hatta sonbaharda mevcut olandan daha güçlü bir dalgayla geri gelebilir.

Kimileri yeni tip koronavirüsün yaz aylarında azalabileceğine dair umutlarını dile getirirken, rapor 1700’lerin başından beri sekiz büyük pandemiden çoğunun belirgin bir mevsimsel modelde ortaya çıkmadığını vurguladı.

8 SALGININ 7’Sİ KENDİLİĞİNDEN KAYBOLDU AMA GERİ DÖNDÜ

Pandemi virüslerinin yedisi önemli insan müdahalesi olmadan ortadan kayboldu, ancak yaklaşık altı ay sonra ikinci önemli bir zirveye geri döndüğü görüldü.

Bazı pandemiler, ilk dalgadan sonraki ilk iki yıl boyunca daha küçük vaka dalgaları gösterdi. 1968’de sadece bir pandemi geleneksel grip benzeri mevsim modelini izledi. Bazı bölgelerde, özellikle Avrupa’da, pandemi ile ilişkili ölüm oranları ikinci yılda daha yüksekti.

BAŞARI İÇİN NÜFUSUN YÜZDE 60-70’İ BAĞIŞIK OLMALI

Minnesota Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma ve Politikaları Merkezi raporu, geçmiş influenza pandemilerinin epidemiyolojisindeki bazı önemli noktaların mevcut koronavirüs salgını hakkında bilgi sağlayabileceğini öne sürüyor. İlk olarak, pandemi muhtemelen sürü bağışıklığı geliştikçe 18 ile 24 ay sürecek. Pandemiyi durdurmaya yetecek kadar yüksek bir eşiğe ulaşmak için nüfusun yüzde 60 ile 70’inin bağışık olması gerekebilir. Dünya Sağlık Örgütü, geçen hafta küresel nüfusun sadece yüzde 2 ile 3’ünün enfekte olduğu konusunda uyarı yaptı.

Doğal enfeksiyona karşı bağışıklık süresi de hala bilinmiyor, bu birkaç aydan birkaç yıla kadar her yerde olabilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Cumartesi günü, KOVID-19’dan iyileşen ve antikorları olan kişilerin ikinci bir koronavirüs enfeksiyonundan korunduğuna dair ‘bir kanıt’ olmadığı konusunda uyarıyor.

Bir aşı tabi ki pandeminin seyrini etkileyebilir, ancak en az 2021 yılına kadar bir aşı mevcut olmayacaktır ve rapora göre beklenmedik zorluklarla bu süre ertelenebilir.

Minnesota Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma ve Politikaları Merkezi direktörü Mike Osterholm, CNN’e yaptığı açıklamada, ‘’Bunun yakında yapılacağı fikri mikrobiyolojiye meydan okuyor’’ diye konuştu.

Osterholm, Dr. Kristine A. Moore, Dr. Marc Lipsitch ve John M. Barry tarafından yazılan rapor, hükümetleri, vatandaşları pandeminin yakında bitmeyeceğini ve önümüzdeki iki yıl içinde virüsün periyodik olarak yeniden canlanmasına karşı hazırlanmaları gerektiği konusunda bilgilendirmeye çağırdı.

3 SENARYO VAR

Rapor, KOVID-19 salgınının geleceğinde oluşabilecek üç olası senaryo öneriyor:

İlk senaryoda pandeminin mevcut dalgası ve ardından bir ile iki yıllık bir süre boyunca bir dizi tekrarlayan daha küçük dalga halinde görülecek ve 2021’de kademeli olarak azalacak. Dalgalar coğrafi olarak değişebilir ve azalması önlemlere bağlı olabilir. Bu dalgalar, sokağa çıkma yasakları ve sosyal mesafe düzenlemeleri gibi önlemlerin periyodik olarak eski haline getirilmesini gerektirebilir.

İkinci senaryoda, mevcut dalganın ardından bu yılın sonbaharında veya kışında daha da büyük bir dalga ve gelecek yıl bir veya daha fazla küçük dalga izleyecek. Bu, virüsün yayılmasını azaltmak ve sağlık sistemlerinin boğulmasını önlemek için sokağa çıkma yasaklarının ve sosyal uzaklaştırma önlemlerinin sonbaharda eski haline getirilmesini gerektirecek. Bu durum; 1918 İspanyol Grip salgını ve 1957-58 salgınında meydana gelenlere benzerlik gösterir.

Üçüncü senaryoda pandeminin mevcut dalgası ve ardından devam eden iletim ve vaka oluşumu görülür, ancak net bir dalga modeli yoktur. Bu geçmiş grip salgınlarında görülmedi, ancak KOVID-19 ile ortaya çıkabilir. Bu muhtemelen sosyal mesafe tedbirlerinin eski haline getirilmesini gerektirmeyecek, ancak vakalar ve ölümler devam edecek.

Minnesota Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma ve Politikaları Merkezi raporu, hangi senaryo gerçekleşirse gerçekleşsin, hükümetlerin en az 18 ile 24 ay daha ‘önemli KOVID-19 aktivitesi’ için hazırlanmaları gerektiğini vurgulayarak, virüsün sonunda azalan şiddete sahip mevsimsel bir örüntüye düşmesinin muhtemel olduğunu da vurguladı.

HÜKÜMETLER EN KÖTÜ SENARYOYA GÖRE HAZIRLANMALI

Rapor, hükümetlere ‘aşı mevcudiyeti veya sürü bağışıklığı dahil olmak üzere en kötü senaryo (Senaryo 2)’ planlamalarını tavsiye ediyor. Minnesota Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma ve Politikaları Merkezi yetkililere, sosyal uzaklaşma önlemlerini eski haline getirmek için tetikleyiciler de dahil olmak üzere virüsün zirveleriyle başa çıkmak için ‘somut planlar’ geliştirmelerini önerdi.

Rapor yazarlarından Dr. Marc Lipsitch CNN’e yaptığı açıklamada, devletlerin kısıtlamaları kaldırma çabalarına karşı uyararak, ‘Bence bu bir deney. Muhtemelen hayatlara mal olacak bir deney, özellikle de işleri ne zaman yavaşlatmaya çalışacağını anlamaya çalışmak için dikkatli kontroller olmadan yapılan yerlerde.  Açıkçası gerekçeyi anlamak zor’’ diye konuştu.

Rapor, mevcut iki koronavirüs pandemisini geçmiş influenza salgınlarıyla karşılaştırdı ve SARS-CoV-2’nin SARS veya MERS ile karşılaştırılamayacağını ve bu iki virüsün mevcut koronavirüs salgınından daha önemli bir şekilde davrandığını vurguluyor.

Hem SARS-CoV-2 hem de pandemik influenza virüsü, küresel nüfusun önceden var olan bağışıklığın çok az olduğu veya hiç olmadığı bir virüstür. Her ikisi de ağırlıklı olarak büyük damlacıklar halinde nefes yoluyla değil, aynı zamanda daha küçük tanecikler ve damlacıklar tarafından da yayılır. Her iki virüsle de asemptomatik bulaşma meydana gelebilir.

Yeni koronavirüs ve pandemik influenza virüsü arasında birkaç fark vardır:

İnfluenza için ortalama kuluçka süresi yaklaşık iki gündür. KOVID-19 için ortalama inkübasyon beş gündür, yani KOVID-19’un tespit edilmeden önce farklı popülasyonlarda daha sessiz hareket edebileceği anlamına gelir.

Halk sağlığı yetkilileri şu anda tüm KOVID-19 vakalarının yüzde 25’inin asemptomatik olduğunu ve daha iyi serolojik çalışmalar yapıldıkça bu oranın artabileceğini tahmin ediyor. Karşılaştırmaya göre, asemptomatik influenza vakalarının ortalama yüzdesi yaklaşık yüzde 16’dır. Rapora göre SARS-CoV-2, semptomların başlamasından önce influenzadan daha fazla yayılabilir.

Rapor, koronavirüsün bulaşabilirliğini ölçmenin bir yolunun temel üreme sayısını (R0) kullanmak olduğunu, yani tamamen duyarlı bir popülasyonda tek bir enfekte kişiden kaynaklanan yeni enfeksiyonların sayısı olduğunu açıkladı. R0, sosyal uzaklaştırma önlemleri, kilitlenmeler, davranış ve başkalarıyla temas da dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. 1’in altındaki bir R0, enfekte olmuş her kişi 1 kişiden daha azını enfekte ettiğinden, salgının genişlemek yerine küçüldüğü anlamına gelir.

Doğal enfeksiyon veya aşılama ile elde edilen bağışıklık, R0’a benzer, ancak tam olarak duyarlı bir popülasyona sahip olmasına bağlı olmayan etkili üreme sayısını (RE) etkileyebilir. Bağışıklık RE’yi 1’in altına getirerek bir salgını azaltabilir veya sona erdirebilir.

R0, diğer faktörlerin yanı sıra viral dökülmedeki doğal değişkenliğe ve bir kişinin davranışına ve temaslarına bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. MERS ve SARS salgınlarında olduğu gibi SARS-CoV-2’nin ‘süper yayıcıları’ da olabilir. Çin’de salgının başlangıcındaki R0’ın 2.0 ile 2.5 olduğu tahmin ediliyor.

Pandemik influenza için R0 değişmiştir, ancak Minnesota Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma ve Politikaları Merkezi raporuna göre, geçmişte şiddetli influenza pandemik virüslerinin bile yeni koronavirüsten daha az bulaşıcı olduğunu düşündüren 2 civarında veya altında sürekli olarak tahmin edilmiştir. İspanyol Grip salgını ile ilişkili en yüksek medyan R0 bile, yeni koronavirüsünkinden sadece 1.8 daha düşüktü.

The Jerusalem Post