Joe Biden

Biden, seçildiği takdirde Filistinlilere yardımı geri getireceğini söyledi

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın rakibi olmasına kesin gözüyle bakılan Joe Biden, yaptığı açıklamada seçilirse, koronavirüs pandemisinin destek talebini artırması dolayısıyla ABD’nin Filistinlilere yaptığı yardımı geri getireceğini söyledi.

Başkan Donald Trump, BM Yardım ve Filistin Mülteciler İşleri Ajansı’na (UNRWA) yıllık 360 milyon dolar yardım da dahil olmak üzere ABD’nin Filistinlilere yaptığı tüm yardımını kesmişti.

BM Yardım ve Filistin Mülteciler İşleri Ajansı Washington Direktörü Elizabeth Campbell, yaptığı açıklamada, ajansın ABD kesintileri nedeniyle bu ayın sonuna kadar faaliyet gösterecek kadar fonu olduğunu söyledi.

Çarşamba günü bir bağış toplama sırasında Joe Biden, ‘’Derin bir ekonomik delikte olduğumuzda dış yardım zor olabilir, ancak yine de tüm bütçenin yüzde 1’inden daha az yardım yapılabilir’’ diye konuştu.

Joe Biden, Filistinlilere on yıllardır süren ekonomik yardım ve güvenlik çabalarını sürdürmeye kararlı olduğunu ve yardımın uygun şekilde kullanıldığında ‘İsrail’e de fayda sağlayacağını’ sözlerine ekledi.

Öte yandan Joe Biden, Trump’ın ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma konusundaki tartışmalı kararına bağlı.

Ancak Biden, Washington’daki Filistin diplomatik misyonunu yeniden açma ve Doğu Kudüs’teki ABD Konsolosluğunu yeniden açma çalışmalarını da başlatacağını açıkladı.

Biden Jewish Telegraphic Agency’ye (Yahudi Telgraf Ajansı) verdiği demeçte, ‘’İsrail-Filistin barışı davası için bir öncelik, Filistinlilerle diyaloğumuzu sürdürmek ve İsrail’i iki devletli bir çözümü imkansız hale getirecek eylemlerde bulunmamaya zorlamak olmalıdır’’ açıklamasında bulundu.

Arab News