Suudi Arabistan’da hükümetten uzaktan çalışmaya yönelik yeni öneri

Suudi Arabistan’da dün yapılan açıklamanın ardından hükümet yetkilileri uzaktan çalışma mekanizmalarını genişletme, bu çalışma şeklini hükümet işlerini yürütmede doğal ve sistematik bir biçime getirmeye yönelik çalışmalara başladı. Nitekim dijital ekonominin geleneksel ekonomiye kıyasla büyüme ve performans açısından yüzde 2,5 ivme kaydettiği bu dönemde devlet kurumlarının yüzde 95’i bu çalışma biçimine dayanıyor.

Uzaktan çalışma konulu seminerde açıklanan verilere göre devlet kurumları arasındaki elektronik bilgi alışverişi dahilinde nisan ayı boyunca 143 milyon işlem gerçekleştirildi. Böylece geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 70 bir artış gözlemlendiği belirtildi. Nitekim alınan sosyal izolasyon tedbirlerine doğrultusunda devlet kurumlarının yüzde 95’i şu an uzaktan çalışıyor. Aynı zamanda iş sektörüne, vatandaşlara ve sakinlere en az 3 bin 600 farklı elektronik hizmet sunuldu. 500 bin devlet çalışanının günlük toplantı süresinin 10 milyon dakikadan fazla olduğu kaydedildi.

Maliye Bakanlığı Yönetim Kurulu Başkanı Abdulaziz el-Ferih, ülkedeki kamu sektörünün dijital dönüşüm konusunda çeşitli alanlarda muazzam gelişmeler kaydettiğini ve bu konudaki girişimler sayesinde birçok başarıya imza atıldığını bildirdi. Ferih’in belirttiğine göre ihtiyati kararlar kapsamında iş yerlerinde bulunmayı askıya alan devlet, ş sürekliliğini destekliyor.

Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen oturumda konuşan Ferih, “Dijital dönüşüm tüm sektörleri kapsıyor. Finansal işlemlerin kolaylaştırılmasına katkıda bulunan dijital ödemenin yaygınlaştırılması sayesinde hizmet tamamlama süresi azaltıldı” açıklamalarında bulundu. Ferih, bu hususun Suudi Arabistan’ı 2019 yılındaki 5G ağı alanında önde gelen üçüncü ülke konumuna, teknik idare konusunda da G20 ülkeleri arasında üçüncü sıraya getirdiğini söyledi.

İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı mühendis Heysem el-Ahuli de açıklamasında “Uzaktan çalışma, hem üzerine durulması gereken bir gerçek hem de birçok hükümet ve özel sektörün alması gereken bir yoldur” dedi. Aynı zamanda bakanlığın iletişim ağlarının garantisi, devamlılığı ve dış dünya ile bağlantısının sağlamlığını sürdürmek için çalıştığını vurguladı.

Dijital ekonominin genel ekonomiden yüzde 2,5 ivme kazandığını dile getiren Ahuli bakanlığın uzaktan çalışmayı, dijital eğitimi ve salgın döneminde ekonomi sektörünün can damarı haline gelen iletişim sektörünü destekleme çalışmaları yürüttüğünü kaydetti.

Maliye Bakanlığı Teknik ve Kalkınma İşleri Müsteşarı Ahmed es-Suyan, insanların uzaktan çalışma alanında hazır hale geldiğine dikkat çekti. İletişim hizmetleri altyapısının belirgin ve sağlam olduğunu belirten Suyan, uzaktan çalışma sisteminden maksimum fayda sağlamak için yasal dayanak ve politikalara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Suudi Cisco şirketi CEO’su Selman Fakih, uzaktan çalışmanın sağlık alanında da bir zorunluluk haline geldiğini doğruladı. Teknoloji sayesinde birçok doktorun yer ve zamandan bağımsız olarak hastalarına ulaştığını dile getiren Fakih, uzaktan çalışmanın inşaat sektörü gibi geleneksel sayılabilecek sektörlere dahi ulaştığı bilgisini verdi.

Şarkul Avsat