Ahmed Lazem'in serçe isimli fotoğrafı

Xposure Uluslararası Fotoğraf Yarışmasında birincilik Irak’ın

Iraklı fotoğrafçı Ahmed Lazem, Xposure Uluslararası Fotoğraf Festivali’nin üçüncü haftasında #evdenfotoğraf yarışmasında ‘serçe’ isimli fotoğrafıyla birinci olurken, Saad el-Hammadi ise ‘Ramazan Feneri’ isimli fotoğrafıyla ikinci oldu.

Birincilik ödülü için bin dolar kazanan Ahmed Lazem, alanın ışıklandırılması ve derinliğini kullanabildiğinden birincilik ödülüne layık görüldü. Fotoğrafta serçe önemli bir oyuncu haline gelirken, fotoğrafta kuş ve çocuğun arasındaki dostça ilişkinin gösterildiği görülüyor.

İkincilik ödülü için 750 dolar kazanan Saad el-Hammadi ise fotoğrafında, kutsal Ramazan ayının içinde bulunduğu şartlarla çekiminde yalnızlık ve karantinadaki duygularını gösterdi. Alınan ihtiyati tedbirler sebebiyle ailesi ve akrabalarıyla görüşemeyen çocuğun elinde tuttuğu feneriyle Ramazan ayının gelişi temsil ediliyor.

Saad el Hammadi’nin ‘Ramazan Feneri’ fotoğrafı

Fotoğraf yarışmasının jüri üyeleri, fotoğrafçıların yeteneğine övgüde bulunarak, mekanın görselliği, ışıklardan en iyi şekilde yararlanma ve görüntülerin içeriğini amacına uygun bir şekilde açıklamak içi kullanılan beden diline atıfta bulundu. Fotoğraflardaki görüntülerin taşıdığı fikirlerin, yeni tip koronavirüs sebebiyle karantina koşullarında Ramazan ayının ortaya çıkışıyla tüm ailelerin yaşadığı derinliğe dikkat çekildi.

Yarışmaya katılmak isteyenler için belirlenmiş bir fotoğraf ve kamera kullanmaları gerekmiyor. Yarışma mevcut olan cihazlarla fotoğraf yarışmasına katılmaya müsaade ediliyor. Fotoğrafa katılan yarışmacıların görüntülerini ev karantinası döneminde çekilmesi gerekiyor. Görüntüler yarışmanın web sayfasından JPG formatında indirilebiliyor.

Yarışma, katılımcıların birden fazla fotoğraf ile başvuru yapabilir. Yarışmacının son 24 saat içerisinde uzman komiteye fotoğrafları sunması gerekiyor.

Yarışmada birinci ve ikinci gelen kişilere para ödülü verilirken, yarılmayı kazananlarla e posta yoluyla iletişim kuruldu. Organizasyon komitesi, yarışmayı kazanan görüntüleri Xposure’ın internet sitesindeki Stayhome bölümünde yayınlıyor.

Şarkul Avsat