Binyamin Netanyahu ve Benny Gantz

​Netanyahu ve Gantz hükümeti 13 Mayıs’ta yemin edecek

İsrail’de görev süresi sona eren Binyamin Netanyahu ile rakibi Benny Gantz dün yaptıkları açıklamada İsrail Yüksek Mahkemesi tarafından onaylanan ittifaklarının birlik hükümetinin göreve başlamak üzere 13 Mayıs’ta yemin etmesine zemin hazırladığını bildirdi.

İsrail Yüksek Mahkemesi’nin Netanyahu ve Gantz’ın koalisyon hükümetini onaylaması, birlik hükümetinin 13 Mayıs’ta yemin etmesine zemin hazırladı. Bu da İsrail devletinin tarihinde görülen en uzun siyasi krizin sona ereceği anlamına geliyor.

Üç yıllık geçerliliği olan Netanyahu-Gantz koalisyon anlaşmasıyla yeni bir hükümetin kurulması hedefleniyor. Yeni kurulacak hükümete iki liderin de 18 aylık bir süreyle başkanlık yapması bekleniyor. Böylece Netanyahu 18 ay başbakanlık yaparken Gantz da “vekili” olarak görev alacak. Bu da İsrail hükümetinde yeni bir mevki olacağına işaret ediyor.

Bu anlaşma doğrultusunda liderler 36 ay içerisinde yapılması planlanan yeni seçimlerden önce, dönemin ortasında rollerini değiştirecekler. Bununla birlikte muhalefet, kanuna göre İsrail’deki hükümetlerin 4 yıl sürmesi gerektiğini belirtiyor.

Muhaliflerden gelen eleştirilerin arasında söz konusu anlaşmada koalisyon hükümetinin göreve başladığı ilk altı ay içerisinde üst düzey yetkililerin atanmasını engelleyen bir maddenin yer alması da var.

Netanyahu liderliğindeki Likud partisi ve Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı, mahkemenin işaret ettiği iki noktaya ilişkin salı günü cevap verdi.

Koalisyon anlaşması uyarınca hükümetin ilk altı ay boyunca sadece koronavirüs (Kovid-19) ile mücadeleden sorumlu bir “acil durum” heyeti olarak tanımlanması kararlaştırıldı.

Bu maddenin kanuna uygunluğu ile ilgili gelen soruların ardından iki taraf anlaşmada değişiklik yapacaklarını belirterek virüsün ilk altı ay boyunca öncelik olarak görüleceğini ancak bu meseleyle birlikte diğer sorunların da ele alınabileceğini kaydetti.

Koalisyonda bazı kamu atamalarının ilk başta planlandığı gibi 6 ay yerine sadece 100 gün süreyle geçici olarak askıya alınacağını da bildirildi.

Şarkul Avsat