Abu Dabi araştırmacıları ‘yapay toprak’ geliştirdi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’deki araştırmacılar laboratuvarda ekin üretebilmek gerçek toprağa benzer “yapay toprak” geliştirdiler.

Halife Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Kevin Halique ile birlikte çalışan BAE’li araştırmacı Dr. Said Alkhazraji, kumu verimli toprağa dönüştürme çalışmalarından umut verici sonuçlar aldıklarını söyledi.

Geliştirilen bu yapay toprak, Tayland ve Ukrayna gibi ülkelerdeki gerçek toprağı andırıyor.

Geliştirilen yapay toprak, çiftçilerin kurak iklim koşullarında çeşitli ekinler yetiştirmelerine yardımcı olabilir.

Halife Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde doçent olan Dr. Alkhazraji, “Yapay toprak, iyi olduğu düşünülen bazı verimli topraklara benzer herhangi bir doku ve gözenekliliğe uygun olarak geliştirildi” ifadelerini kullandı.

Yapay toprak buluşu için gerekli olan patent üniversite tarafından tescil edildi.

Laboratuvarda üretilen yapay toprağın yerel pazarda ne zaman yer alacağına dair herhangi bir açıklamada bulunulmadı.

Üniversitenin yönetim kurulu başkan vekili Dr. Arif Sultan Al Hammadi, “Fakültemiz tarafından geliştirilen yapay toprak, bölgeyle ilgili diğer alanlardaki araştırmalara odaklanma ve yeniliği teşvik etmek alanındaki kararlığımızı yansıtıyor” diye konuştu.

Yapay toprağın, ülkenin tarımsal üretiminin artmasına yardımcı olması bekleniyor.

Al Hammadi, “Bu tür araştırmalar BAE’nin tarım sektörüne yardımcı olmasının ya da desteklemesinin yanı sıra uygun tarım ortamına sahip olmayan kurak bölgelerdeki ülkelerin de bu araştırmalardan faydalanacağına inanıyoruz” dedi.

Üniversiteden yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki çiftçiler, su kıtlığı, tuzlu toprak, yüksek üretim maliyetleri ve hasat sonrası zararlar gibi zorlu çevresel koşullarla karşı karşıya oldukları belirtildi.

Dr. Alkhazraji, 2017 yılında Şeyh Muhammed Bin Raşid Bilimsel Mükemmellik Madalyası’nı ilk kazanan kişi.

Dr. Alkhazraji, 2008 ile 2012 yıllarında Şeyh Raşid Bilimsel Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

The National