ADNOC Panorama Merkezi 1 milyar doları aşan ticari değere ulaştı

Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi ADNOC, dijital kontrol merkezi Panorama’nın üç yıl önce açıldığından beri 1 milyar doların üzerinde bir ticari değere ulaştığını duyurdu.

Panorama Merkezi, ADNOC’un akıllı teknoloji 2030 için entegre stratejisini uygulamaya devam ederken verimliliği artırmak ve performansı artırmak ve piyasa dinamiklerindeki değişikliklere hızla uyum sağlamasına ve yanıt vermesini sağlamak için ADNOC’un dijital teknoloji ve yapay zeka yatırımlarının ayrılmaz bir parçası olarak biliniyor.

ADNOC’un Panorama Dijital Kontrol Merkezi, 14 şirketin ve ortak girişimlerin dahil olduğu grup şirketlerinin tüm operasyonlarını kapsayan doğrudan bilgileri gösteren birleşik bir pencere sunuyor.

Yapay zeka ve büyük veriler için akıllı analiz modelleri ve gelişmiş platformlar kullanan Panorama Merkezi, ADNOC’un varlıklardan en iyi şekilde yararlanılmasını sağlamak için en iyi yolları ve araçları bilmesine ve önermesine olanak tanıyan verimli ve doğru bir işlem yöntemi sağlıyor.

Geçen yıllarda elde edilen ticari değere ek olarak, dijital kontrol merkezi “Panorama”, doğrudan ve güvenilir veri ve analiz, simülasyon modelleri ve varsayılan senaryolar sağlamadaki rolü nedeniyle Kovid-19 virüsünün yayılmasına tanıklık eden cari dönemde ADNOC’un işinin sürekliliği için önemli varlıklardan biri olduğunu kanıtladı. Merkez, ADNOC’un petrol ve gaz sektörünün çeşitli alanlarında ve aşamalarında faaliyetlerini sürdürme planlarında çok önemli bir role sahip oldu.

ADNOC Dijital İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Abdul Naser el-Mugairbi, “Günümüzde dijital teknolojiyi iş dünyasına entegre etmenin ve benimsemenin önemi her zamankinden daha açık hale geliyor. ADNOC’un son üç yılda sürekli dijital dönüşüme yaptığı yatırımlar, esnekliğimizi ve uyum sağlama ve yanıt verme yeteneğimizi artırdı. Küresel enerji sahnesindeki değişikliklerle, dijital kontrol merkezi, faaliyetlerimizin ve çalışmalarımızın toplanmasını izlememizi ve kontrol etmemizi ve hızlı tepki ve bilgiye erişim sağlamayı ve  çeşitli alanlarındaki ve aşamalarındaki eylemlerimiz arasında entegrasyon fırsatlarından yararlanmamızı sağlayan doğrudan bilgileri gösteren bir pencere olan ADNOC’da bir panoramayı temsil ediyor” dedi.

Sözlerinin devamında, “Dijital dönüşüm çalışmalarımızda geleceğe liderlik etmeye ve geleceği öngörmeye ve dijital kariyerimizin bir sonraki aşaması için projeler geliştirmek için sorumlu yatırımları takip etmeye kararlıyız. Bu, yapay zeka uygulamalarının kullanımını genişletmeyi, blockchain yeni uygulamalar kullanmayı ve veri modellerindeki yeteneklerimizi geliştirmeyi de içeriyor” şeklinde konuştu.

Panorama dijital kontrol merkezi, merkez tarafından sağlanan verilerin güvenli uzaktan çalışma ayarlarıyla analiz edildiği ve kullanıldığı ADNOC Group dijital teknoloji ekibi tarafından yönetiliyor.

ADNOC, dijital dönüşüm sürecine liderlik etmeye devam ediyor ve şirket, Panorama Merkezi içinde çoklu çevresel performans göstergelerinin anında okunmasını sağlamak için özel bir sağlık, güvenlik ve çevre bilgisi sistemi tasarladığı için sağlık, güvenlik ve çevre alanındaki performansını artırmak için en son teknolojilere dayanıyor.

Dijital Kontrol Merkezi “Panorama”, ADNOC tarafından petrol ve gaz sektöründeki çalışmalarının çeşitli alanlarında ve aşamalarında en ileri teknolojileri benimsemek için gerçekleştirilen birçok dijital dönüşüm girişiminden biri olarak biliniyor. Şirketin diğer dijital girişimleri arasında akıllı analizler ve yapay zeka platformları, kaya desen ve şekillerini belirleme teknikleri, tahmini bakım teknikleri ve “blockchain” hidrokarbon kaynak hesaplaması ve diğer teknolojileri kullanan “Petrol Rezervuarları Araştırma Merkezi” bulunuyor.

WAM