BAE’den İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği’nin Kovid-19’la mücadelesine destek

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Âl Nahyan, ülkesinin İslam İşbirliği Teşkilatı’nın salgınla mücadele çabalarına destek verdiğini bildirdi. Bakan, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Yusuf el-Useymîn’e gönderdiği mesajda, İslam dininin emrettiği ilkeler ve insani değerlere dayanarak teşkilata üye tüm ülkelerle iş birliği yapmayı taahhüt etti.

Şeyh Abdullah bin Zayed, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri’ne gönderdiği mesajda şu ifadeleri kullandı:

“İslam dininin teşvik ettiği birlik ve kardeşlik değerlerine olan bağlılık ve istekliliğimize dayanarak Müslüman halklar arasında dayanışma bağlarını desteklemeyi ve güçlendirmeyi amaçlayan ilke ve hedeflere olan bağlılığımızı teyit ediyoruz. Ayrıca acil insani durumlarda teşkilata üye ülkeler ile diğer ülkeler arasındaki iş birliği çerçevesinde oluşan koordinasyonu da teşvik ediyoruz.”

BAE Dışişleri Bakanı gönderdiği mesajda, koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana BAE tarafından uygulanan insani girişimlere dikkat çekti:

“BAE yaklaşık 40 ülkeye yardım eli uzatarak 410 tondan fazla tıbbi yardım gönderdi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ortaklarıyla birlikte insani yardım için en büyük depolara sahip olan Uluslararası İnsani Yardım Şehri (IHC) aracılığıyla Dünya Sağlık Örgütü’nün tıbbi ve sıhhi yardımlarının yüzde 80’inden fazlasını bu amaca yönlendirdi. Yardımları, dünya genelinde 98’den fazla ülkeye aktarmak ve koronavirüsle mücadelede gerekli olan malzemenin bu yılın ilk çeyreğinde ilgili yerlere ulaştırılmasını sağlamak için çaba gösterdi.”

Şeyh Abdullah bin Zayed Âl Nahyan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Yusuf el-Useymîn’in İİT ile İslami Dayanışma Fonu’nun ortak acil girişim başlatmaya yönelik gayretlerine övgüde bulundu. Ayrıca İslam Kalkınma Bankası’nın koronavirüs salgınının üye ülkeler üzerinde bıraktığı sağlık, sosyal ve ekonomik düzeylerdeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve bu ülkeler arasında en riskli olanlara yardımcı olmak için stratejik bir hazırlık ve müdahale merkezi kurulması çabalarını da takdirle karşıladı.

Şeyh Abdullah bin Zayed, İslam dünyasındaki tüm çatışma alanlarında ateşkes sağlanması yoluyla salgına karşı mücadele için sıkı çalışmanın önemine dikkat çekti. Bakan, savaşan tüm tarafları düşmanca tutumlara son vermeye, çatışmalara kalıcı bir çözüm bulmak için diyalog ve diğer barışçıl yollarla anlaşmazlıkların çözümüne yönelik çalışma çağrısı yaptı.

BAE Dışişleri Bakanı, Arap Birliği ve mekanizmalarının Arap ülkelerinin Kovid-19 salgınıyla mücadele çabalarının koordinasyonunu sağlamada oynadığı role övgüde bulunarak Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’a gönderdiği mesajda da BAE’nin Arap ülkelerine yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelesine destek vereceğini vurguladı.

BAE Dışişleri Bakanı, Arap Birliği Genel Sekreteri’ne gönderdiği mesajda şunları söyledi

“Bugün dünya, üç milyondan fazla insanın enfekte, 228 binden fazla insanın da ölümüne sebep olan koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor koşullarda ve zor bir zamanda yaşıyor. Salgın, dünyanın çeşitli bölgelerinde iş, sağlık, ekonomi, ticaret ve finans gibi sektörlerde büyük zararlara sebep oldu. Bu durum hepimizi sorumluluk almaya ve bu tehlikeli salgınla mücadele için bölgesel ve küresel tüm çabalara ortak olmaya çağırıyor.”

BAE Dışişleri Bakanı, koronavirüs krizinin gelecekte Arap dünyası üzerinde meydana getireceği etkilerin araştırılmasına ihtiyaç olduğuna, Arap ortak eyleminin zorluklarıyla yüzleşmek için nasıl bir yol izleneceğinin belirlenmesinin önemine dikkat çekti. Bu bağlamda önleyici stratejiler geliştirmenin, ülkelerin yeteneklerini destekleyen ortak planlar yapmanın, gıda güvenliği sektöründe tedarik ve ticaret zincirini açık tutmanın, sağlık ve ilaç endüstrilerinde ortak çabaları teşvik etmenin ve geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütmenin gerekliliğine dikkat çekti. Ayrıca Arap Sağlığı ve Çevre Stratejisi’nin etkin hale getirilmesi de dahil olmak üzere Suudi Arabistan’ın 2018 yılında zirve düzeyinde kabul ettiği 2017-2030 Stratejik Çalışma Klavuzları’na işaret etti.

Şarkul Avsat