Kovid-19’la mücadele kapsamında Kanada’dan ülkelerine dönen BAE vatandaşları

Körfez ülkelerinin çoğunda iyileşme sayıları artıyor

Körfez ülkelerinin çoğunda, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) neden olduğu hastalığı atlatarak iyileşen kişi sayısında artış kaydedildi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kabine İşleri Bakanı ve Dünya Hükümetler Zirvesi Başkanı Muhammed el-Gergavi, Dünya Hükümetler Zirvesi Kurumunun “Hükümetler ve Kovid-19” girişimini başlatacağını bildirdi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden hükümetlerin katılacağı ve önümüzdeki dönemde düzenlenecek zirvenin ortaklarından 30’dan fazla uluslararası konuşmacı, uzman ve hükümet liderinin katılımıyla bir dizi uzaktan ve interaktif diyalog oturumunu kapsayan girişim, hükümetlerin koronavirüs kriziyle mücadeledeki rollerini ve hazırlık seviyelerini artırmayı hedefliyor. Girişim, aynı zamanda virüse dair gelişmeler ve bunların hükümetler üzerindeki etkilerinin analizi yoluyla, koronavirüs salgını sonrasındaki hükümet çalışmalarının geleceğine ışık tutma amacı güdüyor.

Gergavi, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Hükümetler ve Kovid-19 girişimi, salgının getirdiği dengesizlik ve belirsizlikle mücadelede dünya hükümetlerini destekleme ve hazırlık seviyelerini artırmada zirvenin stratejik rolünü yansıtmaktadır. Bu kapsamda koronavirüs sonrası dönem için hükümetlere fikirler verilecek, şeffaflığı artırmanın yolları sunulacak ve bir grup bilim insanı, uzmanlar ile ortaklaşa geliştirilecek bir gelecek dünya vizyonu oluşturulacak.”

Gergavi, daha önceki oturumlarında geleceğe ışık tutan Dünya Hükümetler Zirvesi’nin hükümetleri ardından elim neticeler getirebilecek acil zorluklarla yüzleştirmede hazırlıklı olma seviyelerini artırmaya teşvik etmede önemli bir rol oynadığını vurguladı. Bunlardan birinin de yaklaşık iki sene önce zirvede ele alınan ‘Hastalık X’ olduğunu dile getiren Gergavi, dünyanın şimdi ise koronavirüs salgınıyla birlikte yaşadığına, bunun etkilerinin hayatın her alanında görüldüğüne değindi.

Girişim dahilinde, koronavirüsün eğitim, sağlık, ekonomi, güvenlik, altyapı, hükümet ve liderlik olmak üzere hayati yedi sektörde hükümet çalışmaları üzerindeki etkisine ilişkin en son gelişmeler gözden geçirilecek.

BAE’de yüksek sayıda teşhis testleri

BAE’de hastaneler, özel sağlık merkezleri ve 14 adet tarama aracı aracılığıyla koronavirüs teşhisi için gerçekleştirilen tıbbi test sayısı, 5 Mayıs itibariyle 1,3 milyona yükseldi. Diğer yandan, koronavirüsü atlatıp iyileşen kişi sayısı 21 Nisan’da bin 443 iken dün 3 bin 359’a çıktı. BAE; erken teşhis, vakaların ve onlarla temasta bulunanların saptanıp azledilmesi hedefiyle ülkenin tüm bölgelerindeki teşhis testleri kapsamını genişletme ve artırma çabalarını sürdürmeyi planlıyor.

Bahreyn, ticari ve sanayi işletmeleri yeniden açıyor

Bahreyn, dün, ticari ve sanayi işletmeleri bugün itibariyle yeniden açma kararı aldı. Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İman ed-Dosari, dün koronavirüs salgınıyla mücadele ekibinin düzenlediği haftalık konferansta şöyle söyledi:

“Veliaht Prens’in başkanlığındaki Koordinasyon Komitesinin kararlarına binaen, müşterilerine doğrudan ürün ve hizmet sağlayan ticari ve sanayi işletmelerin, Perşembe günü 17.00 itibariyle çalışmalarına yeniden başlamasına izin verilecek.”

Dosari; çarşı pazar, tesis ve ticari komplekslerin vatandaş ve sakinlerin güvenliğini korumak üzere salgını önlemek için verilen talimatları Ramazan ayı boyunca uygulamaya devam etmeleri ve sosyal mesafe gibi önleyici tedbirlere uymaları gerektiğini vurguladı.

Özel sektör çalışanlarını mümkün olduğunca evden çalıştırmaya teşvik eden Dosari, sinema ve tiyatro salonları, spor ve beden eğitimi merkezleri, yüzme havuzları, eğlence merkezleri, nargile kafe ve salonlarının kapalı kalacağını bildirdi. Aynı zamanda restoranlar, kafe ve turistik tesislerin faaliyetlerinin eve teslimat ile sınırlı kalacağını ve özel sağlık kurumlarında acil olmayan bazı işlem ve hizmetlerin askıya alınmaya devam edeceğini belirtti.

Dün 122 yeni vakanın kaydedildiği Bahreyn’de, 98 kişinin daha iyileşmesiyle toplamda iyileşen kişi sayısı bin 860’a çıktı.

Kuveyt’te 2 ölüm

Kuveyt’te son 24 saat içerisinde iki kişinin daha koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 42’ye yükseldi. Aynı zamanda 485 yeni vaka ile ülkedeki toplam vaka sayısı 6 bin 289’a ulaştı. Şuanda 4 bin 28 kişinin tedavi altında, 88 kişinin ise yoğun bakımda olduğu belirtildi. Kuveyt Sağlık Bakanlığı, 187 kişinin daha iyileşmesiyle ülkedeki toplam iyileşen sayısının 2 bin 219’a çıktığını duyurdu. Ulaştırma Bakanlığı, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan Bakanlık Ulaştırma Müsteşar Yardımcısı Adil Deşti’nin şuanda Cabir Hastanesi’nde tedavi gördüğünü açıkladı.

Umman’da toplamda 888 iyileşme

Umman’da dün koronavirüs nedeniyle bir kişinin daha hayatını kaybettiği, böylece toplam can kaybının 13’e çıktığı belirtildi. Umman Sağlık Bakanlığı, 168 yeni tip koronavirüs vakasının görülmesiyle ülkedeki toplam vaka sayısının 2 bin 903’e yükseldiğini, iyileşen kişi sayısının ise 888’e çıktığını duyurdu.

Katar’da 830 vaka

Diğer yandan Katar Sağlık Bakanlığı, 830 yeni koronavirüs vakasının görülmesiyle ülkedeki toplam vaka sayısının 17 bin 972’ye ulaştığını duyurdu. Aynı zamanda toplamda 2 bin 70 kişinin koronavirüsü atlatarak iyileştiği bildirildi.

Şarkul Avsat