Kovid-19’dan sonra Ortadoğu’da su kaynağı bulmak zorlaşacak mı?

Xylem Orta Doğu ve Türkiye Genel Müdürü’ne göre Koronavirüssüz yeni dünyada, su temini önemli bir zorluk olabilir.

Frank Ackland, “11 Eylül uçuş şeklimizi değiştirdi ve bence Kovid-19 iletişim kurma şeklimizi değiştirecek. Bu değişiklikler içinde, temizliğe ve ellerin 20-30 saniye boyunca yıkanmasına daha fazla dikkat etmek de yer alıyor. Bu durum dünya ve özellikle Ortadoğu’daki su kaynaklarına daha fazla dikkat edilmesine neden olacak” ifadelerini kullandı.

DÜNYADA SU KITLIĞI OLAN ÜLKELER VAR

Ackland, “Suda yaşanan sorun, onu nasıl kullandığımızı gerçekten düşünmemize neden oluyor. Yeni bir ağ kurmak pahalı, bu yüzden hizmetlere odaklanmalıyız ve dijital iletişim ağı oldukça önemli. Dünyadaki bazı rakamlara bakarsak, her gün 1,8 milyar insanın temiz içme suyuna erişemediğini düşünüyorum. Körfez ülkelerinde olması şart değil, Levant bölgesine bakarsanız su kıtlığı yaşayan yerler olduğunu görürsünüz. Bu, Afrika ve Orta Doğu bölgesinde kesinlikle ele alınması gereken bir realite. Bu bölgelerde büyük endişeler ve sorunlar var” dedi.

Xylem, dünyanın su, atık su ve enerji ihtiyaçlarını karşılamak için yenilikçi ve akıllı teknoloji çözümleri üreterek “su sorununu çözmeyi” taahhüt eden lider bir su teknolojisi şirketi.

Ackland, akıllı ölçüm ve dijital teknolojilerin konuşlandırılması açısından Dubai’nin rakiplerinin önünde olduğunu da ifade etti.

XYLEM ŞİRKETİ SU SORUNLARINI ÇÖZÜYOR

Dünya genelinde 16 bin ve bölgede 200 kişilik çalışan kadrosuyla Xylem, Dubai Cebel Ali’de bulunan merkezi ile bölgedeki ofislerini yönetiyor ve aynı zamanda İstanbul’da da franchise ofisi bulunuyor.

Xylem, geçen yıl, Suudi Arabistan Genel Yatırım Kurumu (SAGIA) ile ülkedeki su sorununu çözmenin yollarını araştırmak için bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Ackland, Suudi Arabistan’ın kendileri için çok önemli bir pazar olduğunu belirtti.

Mevcut koronavirüs pandemisinin yol açtığı ekonomik sorunlara rağmen, Afrika, Ortadoğu, Hindistan, Güneydoğu Asya ve Çin gibi gelişmekte olan pazarlardaki, genişleme planlarının hala devam ettiğini de ifade etti.

Arabian Business