Kuveyt Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı istifa etti

Kuveyt Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf el-Casim bugün erken saatlerde yaptığı bir açıklamada, gerekçeli istifa dilekçesini Haziran ayı başından itibaren yürürlüğe konulmak üzere Maliye Bakanı Barak eş-Şitan’a sunduğunu duyurdu.

Casim, Maliye Bakanı Barak eş-Şitan’a istifa dilekçesini sunduğunu belirtirken istifa sebeplerini açıklamayı reddetti.

Casim yaptığı açıklamada “Yeni tip koronavirüs salgını yüzünden tüm dünyanın ve Kuveyt’in içinden geçtiği bu zor dönemde, ulusal hava yolu için en hayırlısını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Söz konusu açıklamadan yaklaşık bir saat sonra Kuveyt Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf el-Casim’in istifasının “hala görüşülmekte” olduğu ve henüz kesin bir karara varılmadığı bildirildi. Bu sırada kaynaklar, üst düzey yetkililerin Casim’e istifasını geri çekmesi yönünde çağrılarda bulunduğunu açığa çıkardı.

Kaynaklar “Kamu yararına hizmet etmek üzere koordinasyon ve işbirliği yapma konusundaki istekliliğini teyit etti” ifadelerini kullandı.

Casim’in istifası Kuveyt’in, Kuveyt Hava Yolları ve diğer hava yolu şirketleriyle yaklaşık 185 sefer düzenleyerek 58 ülkeden vatandaşlarını tahliye etmesinin ardından geldi. Bu, Kuveyt’in tarihinde görülen en büyük tahliye olarak kayıtlara geçti.

Şarkul Avsat