Suudi Arabistan, bölgesel istikrar için Irak’taki yeni hükümetle çalışmaya hazır

Suudi Arabistan, Mustafa el-Kazimî liderliğinde kurulan yeni Irak hükümetini memnuniyetle karşıladığını açıkladı ve bölgesel ilişkileri güçlendirmek ve istikrarı sağlamak için yeni hükümetle birlikte çalışmaya istekli olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Suudi Arabistan, yeni hükümete olan desteğini ve Bağdat’ın yanında olduğu vurgusunu yaptı. Ayrıca Krallığın yeni hükümetle, “işbirliği, karşılıklı saygı, tarihsel bağlar ve ortak menfaatler temelinde, her alanda iki ülke ve iki kardeş halk arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve dış müdahalelerden uzak bölgede güvenlik ve istikrarı sağlayacak şekilde” birlikte çalışmaya istekli olduğunu ifade etti.

Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada, Mustafa el-Kazimi yönetimindeki hükümet için, “Irak halkının egemenlik, güvenlik ve istikrara yönelik isteklerinin gerçekleşmesi” temennisinde bulunuldu.

Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman, sabah Mustafa el-Kazimi başkanlığında yeni hükümetin kurulması vesilesiyle tebrik mesajı gönderdi. Mesajda, Temsilciler Meclisi’nin güvenoyu alması, Irak devleti ve kardeş Irak halkının daha fazla büyüme ve istikrara kavuşmasının içtenlikle temenni edildiği ifade edildi.

Şarkul Avsat