Suudi Arabistan, koronavirüs ölümlerinde dünyanın en düşük ülkelerinden biri

New York merkezli Bloomberg ajansı, Suudi Arabistan’ın koronavirüsü ile başa çıkmayı başardığını ve ölüm oranının vaka sayısına ve nüfusa göre çok düşük olduğu en düşük ülkelerden biri haline geldiğini açıkladı.

Başarısının sebebi kapsamlı muayene, yaş ortalaması ve yoğun bakım yetenekleri olarak görüldü ve bunların Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) ölümlerin azalmasına katkıda bulunan ana faktörler olduğu belirtildi.

Raporda pandemi nedeniyle dünyadaki ölümlerin sayısının çeyrek milyonun üzerinde olduğu, bazı ülkelerde virüsün önemli ölçüde yayıldığına tanık olan ülkeler arasında en düşük ölüm oranlarına sahip olduğu vurgulandı.

Bildirilen ölümlerin yüzde 0,1’i ile Singapur birinci sırada yer aldı ve ülkede 102 yaşındaki bir kadın virüsten kurtularak hafta sonu taburcu edildi.

Sağlık uzmanları, hastaların demografik özellikleri ve sağlık sisteminin gücünün, salgın nedeniyle hayatta kalma oranını korumanın anahtarı olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Beyaz Rusya, ülkeler tarafından bildirilen resmi rakamlardan hesaplanan oranlara göre Singapur’un hemen peşinden gelirken, Belarus verilerini raporlamaması nedeniyle eleştirildi.

Yeni Güney Galler Üniversitesi’nde Küresel Biyogüvenlik Profesörü Raina MacIntyre, düşük ölüm oranlarının üç şeyle  alakalı olduğunu ortaya koydu; geniş testler, yaş ortalaması ve yoğun bakım ünitelerinin kalitesi.

Sözlerinin devamında, “Daha fazla test yapan ve daha hafif vakalar çıkaran ülkelerin daha düşük ölüm oranına sahip olduğu görülüyor” diyerek,  yoğun bakım birimlerinin kalitesizliği ve yaşlı nüfusun fazla olduğu ülkelerin daha yüksek ölüm oranlarına sahip olduğunu belirtti.

Katar da virüsün önemli ölçüde yayıldığı ülkeler arasında yer alıyor, ancak 16 binden fazla vakanın ölüm oranı yüzde 0,07 – 12 ölümde düşük kalıyor.

Singapur’daki ölüm oranı 19 binden fazla vaka arasında yüzde 0,093 olarak biliniyor. Her iki ülke de virüsten ölüm oranını nüfusuna göre düşük tuttu (100 bin kişi başına 0,5’ten az).

Öte yandan Singapur, Katar’dan daha yüksek  orta ve yaşlı nüfusa sahipken, Doha’daki vakaların çoğu, genellikle genç olan ve ülkeye çalışmak için gelen ücretli işçilerden oluşuyor.

Al Arabiya