BAE restoranları pandemi sırasında yeme alışkanlıkları değiştikçe gıda israfını da azalttı.

Salgın, gıda israfına karşı tutumlarda büyük değişime yol açtı

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) restoranlar ve haneler, koronavirüs salgınının gıda atıklarına yönelik tutumlarda radikal bir değişime yol açtığını söylüyor.

Aileler, evde kalma düzeninin ortaya çıkmasının, yemek için yapılan alışveriş alışkanlıklarını yeniden değerlendirmeye zorladığını söylüyor.

Restoranların kapanması, devam eden evden çalışma uygulaması ile birlikte müşterilerin beklediği rahatlık düzeylerini bozdu. Şimdilerde artık, binlerce kişi daha düşünceli bir tüketici haline geldi, ayrıca alışveriş bütçelerini daha dikkatli bir şekilde bütçelemeye başladı. Tüm bunlar da  daha az atık oluştuğunu gözler önüne seriyor.

Örneğin, daha çevreci bir ekonomiyi destekleyen bir kuruluş olan Dubai Carbon’un CEO’su İvano Iannelli, Kovid-19’u bir ‘değişim unsuru’ olarak nitelendiriyor.

Ivano Ianelli, The National’a yaptığı açıklamada, ‘’Pandemi şiddetinden dolayı, insan davranışı değişimin kabul edilebilir ve gerekli olduğu bir duruma geldi. Çoğu zaman, bireyleri ve kuruluşları uyum sağlamaları gereken bir duruma sokan böyle büyük bir olay olması gerekir. Her zamanki gibi iş sırasında, insanlar geleneksel uygulamaları yapmak için daha az istekli olurlar, ancak Kovid-19 gibi bir olay bizi yeniden düşünmeye zorladı’’ diye konuşuyor.

İklim Değişikliği ve Çevre Bakanlığı’ndan gelen son rakamlar BAE’deki ortalama bir insanın her yıl yaklaşık 197 kilogram gıda harcadığını gösteriyor. Bunun nedeni, ülkedeki paket servisi olan restoran yemek kültürünün ve tüketicilerin ‘yiyecek taleplerini abartmak’ eğiliminin bir kombinasyonu olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte, şimdi, alışveriş alışkanlıklarında önemli bir değişiklikle karşı karşıya kalan sakinler, satın alma konusunda daha bilinçli bir hale geldi.

Geçen ayın sonlarına kadar, Dubai’deki tüketiciler, etkili sosyal mesafeyi sağlama çabalarının bir parçası olarak bir süpermarkete gitme iznine bile ihtiyaç duydular.

BAE’de özellikle Ramazan ayında iftar için gidilen, çeşit açısından zengin büfeler adeta bir normdu.

Aileler artık ‘porsiyon boyutlarını ölçmek’ konusunda giderek daha becerikli ve bu da daha az gıda israfına yol açıyor.

Dubai’de bir etkinlik çalışanı olan 30 yaşındaki Madeline Simm, ‘’Haftalık süpermarket alışverişinde çok daha fazla harcama yapıyoruz ve neredeyse hiç sipariş vermiyoruz, belki haftada bir kez sipariş verdiğimiz olabiliyor. Bunun nedeni, şimdi yemek pişirmek için zamanımızın olması ve nispeten sağlıklı olmaya çalışmamız.  Gıda israfı konusunda kesinlikle daha temkinli olmaya başladık. Satın aldığımız her şeyi kesinlikle kullanmaya ve dolaplardaki tüm sosları bitirmeye çalışıyoruz’’ dedi.

Dubai’de yaşayan iki çocuk annesi Laura Morgan, pandemi sırasında daha iyi bütçe yapmanın ailesi için yeni bir norm haline geldiğini söylüyor. Morgan, mevcut krizin ülkedeki birçok insanın gıda değerini her zamankinden daha iyi anlamaya zorladığını ileri sürerek, ‘’Süpermarket alışverişine daha çok, yemek siprarişine daha az harcama yapıyoruz. Yemek planlamamızı yapıyoruz ve dolaplarda ne varsa onu tüketiyoruz, bu da gıda israfımızı azaltıyor.  Sanırım bu durumu biraz daha ileri götüreceğiz ve her hafta sonu kahvaltı için dışarıya gitmeyeceğiz ya da haftada bir yemek siparişi vereceğiz’’ dedi.

Son iki hafta içinde, BAE hükümeti, pandemi daha sıkı kontrol altına alındığı için sokağa çıkma yasakları da dahil olmak üzere yapılan kısıtlamaları gevşetmeye başladı. Ancak, ev toplantılarına ilişkin kurallar ve alışveriş merkezlerinde, restoranlarda sınırlamalar devam ediyor ve bu da halkın Ramazan’daki davranışlarını da etkilemeye başladı.

Ivano Iannelli, kutsal Ramazan ayı boyunca gıda atıklarında ‘olumlu bir azalma’ görüldüğünü, çünkü restoranlarda ve büyük aile toplantılarında yapılan iftarların artık fazla yapılmadığını açıklıyor.

Dubai Belediyesi verilerine göre, geçen yıl gıdalar, emirlik tarafından üretilen toplam atığın yüzde 22’sini oluşturuyordu.

Dubai’deki Ibn Battuta Kapısı’nda bulunan Movenpick Hotel’de mutfak personeli, salgının gıda tüketimini nasıl değiştirdiğini ilk elden gördüklerini söylüyor.

Otelin mutfak baş şefi Nachwan Koukach, ‘’BAE hükümeti tarafından belirlenen düzenlemelere uygun olarak bu yıl aile tarzı bir iftar set menüsü başlattık.  Bu dönemde zengin açık büfeden vazgeçip gelişmiş yemek rezervasyonlarını teşvik ettiğimiz için, bu hamleler yiyecek ve atık yönetimimizi olumlu yönde etkiledi. Ne kadar gıdanın hazırlanması, satın alınması ve servis edilmesi gerektiğini bilmek kontrolü sağlamak açısından çok iyi oldu’’ diyor.

Movenpick otel mutfak baş şefi Nachwan Koukach

Dubai’deki Reif Japon Kushiyaki restoranından Şef Reif Othman, bu yıl iftar için alakart set menüsünü tanıttı. Othman, ‘’Sadece müşteri sipariş ettiğinde yemek hazırlıyoruz. Bu, iftar tabaklarımız için hazırlığı günlük olarak yönetirken atıklarımızı azaltmamıza yardımcı oluyor. Yiyeceklerin boşa gitmesinden nefret ediyorum’’ diye konuşuyor.

Dubai’deki Reif Japon Kushiyaki restoranından şef Reif Othman

Bu haftanın başlarında Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed, BAE’nin ‘aşırılık kültürünü’ dizginlemesi gerektiğini söyledi.

Veliaht Prens, gereksiz harcama ve gıda israfının ele alınması ve BAE’nin doğal kaynaklarının korunması çağrısında bulundu.

Veliaht Prens Şeyh Muhammed bin Zayed, BAE Gıda Güvenliği Devlet Bakanı Mariam Almheiri ile birlikte ev sahipliği yaptığı online video konferansında israftan kaçınmanın önemine dikkat çekerek, ‘’Kısıtlamamız gereken fazlalık alışkanlığımız var. Bu fazlalık veya fazla harcama, eğer hayır kurumu gibi iyi bir nedenden ötürü ise destekliyoruz, ancak değilse fazla, aşırı harcama ve tüketim kötüdür’’ diye konuştu.

The National