Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Dr. Hamad Al Şeyh

Suudi Arabistan üniversite başkanlarını atama mekanizmasını güncelledi

Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Dr. Hamad Al Şeyh, ülkede üniversite başkanlarını seçmek ve atamak için yeni bir mekanizma oluşturulduğunu açıkladı.

Bakanlar Kurulu’nun 2-3 Mart tarihinde yayınlanan üniversite sistemine göre üniversite başkanlarının atanmasına ilişkin kararları onayladığını belirten Al Şeyh, yeni kararın Yükseköğretim Kurulu sisteminde üniversite başkanlarının atanmasıyla ilgili hükümler ile 4-6 Mart tarihinde yayınlanan yeni üniversite sistemi arasındaki farkı ele alacağını söyledi.

Eğitim Bakanı, “Bu kararlar, ülkede üniversite eğitimi sırasında belirgin bir niteliksel sıçrama yaratacak yeni üniversite sisteminin uygulanmasında kapsamlı bir yönetim sağlamak ve  üniversitelerin eğitim sürecindeki kilit rolünü artırmak amacıyla alındı. Söz konusu kararlar, ‘Üniversite Yöneticileri’ ibaresinin ‘Üniversite Başkanları’ ibaresi olarak değiştirilmesini de içeriyor. Eğitim Bakanı, bu konsey kurulana kadar üniversite başkanlarının aday gösterilmesiyle ilgili Mütevelli Heyeti’nin yerini alacaktır” dedi.

Şarkul Avsat