Ülkeye dönüş yapan vatandaşlar dönüşlerinin kolaylaştığı için hükümete minnetlerini dile getirdi.

Suudi Arabistan’da vakaların çoğunluğu 4 şehirden olmak üzere bin 912 yeni vaka kaydedildi

Suudi Arabistan’da pazar günü, günlük kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. 44 şehirde tespit edilen vakaların yaklaşık dörtte üçü 4 şehirde kaydedildi.

Suudi Arabistan’da bin 912 yeni koronavirüs (kovid-19) vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısı 39 bini aştı. Pazar günü 7 hastanın daha hayatını kaybetmesi ile toplam vefat sayısı 246’ya yükseldi. Bin 313 hastanın daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen vaka sayısı ise 11 bin 457 kişiye ulaştı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali günlük basın açıklamasında, 27 bin 345 aktif Kovid19 vakası olduğunu ve 143 vakanın durumunun kritik olduğunu belirterek erken teşhisin ve topluluklardan uzak durmanın önemini vurguladı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, ülkede bin 912 yeni koronavirüs (Kovid-19) vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 39 bin 48’e yükseldiğini, dün kaydedilen vakaların yüzde 35’inin Suudi Arabistan vatandaşı olduğunu, yüzde 65’inin ise yabancı uyruklu olduğunu açıkladı. Vakalar hakkında detay veren sözcü, hastaların yüzde 21’inin kadın, yüzde 79’unun erkeklerden oluştuğunu ifade etti.

Dün duyurulan yeni koronavirüs vakaları 44 şehre yayılmış durumda. Mekke 438 vaka ile listenin en üstünde yer alırken ardından Cidde’de 374, Riyad’da 363, Medine’de 248, Dammam’da 104, Hufuf’da 72, el-Kunfuze’de 52, Hadda’da 40, Jubail’de 30, Taif’de 28, Baiş’de 20, Katif’de 16, Yenbu’da 14, el-Mecma’da 13, Sabya’da 9, Zahran ve Tebuk şehirlerinde 8’er vaka,  Muhayil ve Diriye şehirlerinde 7’şer vaka, el-Huber’de 6 vaka, Kureyyet’te 5 vaka, Ebha, Bureyde, Vadi el-Fura, Hail ve el-Harc’da 4’er vaka, el-Macaride, Rafha, Havte Beni Temim ve ed-Dilem’de 3’er vaka, Hamis Muşayt, el-Baha, Hafar el-Batin ve el-Kuveyiye’de 2’şer vaka, el-Karii, Kura, Belcuraşi, Huleys, el-Müzeylif, Necran, Cedide Arar Tubarcel, Zurma, Leyla şehirlerinde ise birer vaka ile listede yer aldı.

Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü Yasir el-Müfessir, 100 bin tondan fazla tıbbi malzeme ve gıda ürünlerinin hava yolu ile dağıtımı için 300’den fazla sefer yapıldığına dikkat çekti.  2,5 milyondan fazla konteyner ile yaklaşık 90 milyon tona yakın ürünün naklinin başarılı bir şekilde tamamlandığını belirtti. Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü Yasir el-Müfessir açıklamasında, trafiğin azalmasının etkisiyle kamyonların yolculuk süresinin yaklaşık yüzde 40 azaldığını, bunun sonucu yardımların şehirlere öncekinden daha hızlı bir şekilde ulaştırılabildiğini belirtti.

Samta şehrinde tedbirlerin kaldırılması

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Ülkenin güneyinde, Cizan bölgesindeki Samta şehrinde pazartesi gününden itibaren ek ihtiyati tedbirlerin kaldırılacağını, sabah saat 09’dan akşam saat 17.00’ye kadar şehir sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere dışarı çıkmalarına izin verileceğini, muaf tutulan işlerin çalışmaya devam edeceğini ve daha önce belirtilen koruyucu sağlık önlemlerinin alınması ile çalışmaya devam edileceğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı 18 Nisan tarihinde Cizan bölgesindeki ed-Dair ve Samta şehirlerinde 24 saat sokağa çıkma yasağı kararı almıştı. İçişleri Bakanlığı’ndan yetkili bir kaynak, sağlık yetkililerin tavsiyeleri doğrultusunda Samta şehrinde uygulanan tedbirler kaldırıldığını belirtti.

Şarkul Avsat