Mescid-i Haram’ın halıları günde 7 kez yıkanıp sterilize ediliyor

Mescid-i Haram’ın içindeki halılar, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı tarafından günde 7 kez bin 200 litre temizlik ve dezenfeksiyon malzemesi ile yıkanıyor.

Genel Başkanlık, ortaya çıkan koronavirüsünün etkilerini önlemek için alınan önlemlerin bir parçası olarak Mescid-i Haram içindeki yıkama ve sterilizasyon işlemlerini yoğunlaştırdığını duyurdu.

HALILAR SIK SIK DEĞİŞTİRİLİYOR

Bu önlem prosedürleri arasında, 20 litre çevre dostu ilaç günlük olarak püskürtülüyor, daha sonra yıkama ve sterilizasyon işlemleri gerçekleştiriliyor ve halılar her namazdan önce yeniden seriliyor, namazdan önce ve hemen sonra sterilize edilerek kaldırılıyor. Bu şekilde halıların değiştirilmesi işlemi sürekli devam ediyor.

Genel Başkanlık, sağlık otoriteleri tarafından önerilen tedbirlere dikkat etmenin yanı sıra ibadet edenler arasında sosyal mesafe kuralını uyguluyor. Ayrıca mescidin içinde 3 adet el sterilize etme cihazı yer alıyor ve gün boyunca sürekli olarak günde yaklaşık 15 litre olmak üzere dolduruluyor.

Aynı zamanda, Kur’an-ı Kerim dolapları günde üç kez sterilize ediliyor ve yıkandıktan sonra ve her namazdan önce 15 litreden fazla koku püskürtülüyor.

Al Arabiya