2020’nin saç rengi: Gümüş

Bu Ocak ayında, bir Harvard araştırma ekibi, stresin gerçekten de saçın grileşmesine neden olabileceği inancını doğruladı.

Salgın nedeniyle kapatılan salonlar ve alınan önlemler nedeniyle evlere kapanma durumu insanlardaki stres seviyesinin artmasına neden olurken, bu aynı zamanda birçok insanın çok fazla gri saça sahip olduğunu görmeye başlayacağı anlamına gelebilir.

Bu, özellikle geleneksel olarak giydikleri kıyafetlerden mükemmel renkli ve tarz saçlarına kadar görünümüyle gurur duyan Ortadoğu’daki kadınlar için kötü bir haber gibi gelebilir, zira artık çoğu kadın günlük ve haftalık rutinlerini kaçırmaya başladı.

Kültürel olarak, gümüş renk saçlar, 20’li yaşlarında saçlarını boyamaya başlayan ve yaşlanma belirtisi olan bu rengin saçlarında çıkmaya başlamasından hoşlanmayan Arap kadınları için hiç de hoş bir manzara değil.

Dubai merkezli Moda Blog Yazarı Zahra Khalil, 26 yaşında grilerinin çıkmaya başladığını ve şimdilerde mevcut durum nedeniyle salona gidememenin çok zor olduğunu belirterek, ‘’Gri saçlarımın düşündüğümden daha çok olduğunu fark ettim. Eminim dünyada olup bitenlerin stresi durumu daha da kötüleştirdi, ama kendimi teselli edip daha akıllı göründüğümü düşünmek istiyorum. Başlangıçta, gri saçlarımın büyümesine ve doğallaşmasına izin verirsem ilginç bir görünüm olacağını düşündüm. Fakat ne yazık ki, bu şekil bana çok cazip gelmiyor, bu yüzden bir şansım olduğunda saçlarımı tekrar boyatacağım’’ diye konuşuyor.

Batı’da gri saç geleneksel olarak bilgelik ve hatta zerafetin bir işareti olarak görülür. İronik olarak da gümüş saç rengini ve “grombre” (gri ombre) eğilimlerini savunuyor.

Cosmopolitan İngiltere’deki Ağustos 2019 tarihli bir makale, gümüş saç renginin 2020’nin saç rengi olacağını öngörüyordu.

55 yaşındaki Dubai merkezli ‘gri büyükelçi’ Caroline Labouchere, griye gitmenin neden korkulmayacağının mükemmel bir örneğidir. Zarif yaşlanmaya karşı kendine güvenen, alternatif tutumu sayısız moda ve güzellik kampanyasında yerini aldı.

Ama neden gri saçları kutlamak için 50 yaşımıza kadar bekleyelim?

Geçmişte, Ortadoğu kadınları, şatafatlı görünümün öncelikli olduğu bir zaman olan Ramazan ayında saçlarındaki grilerin büyümesine izin vereceklerini bilselerdi kesinlikle dehşete düşerlerdi. Bununla birlikte, bu yıl Ramazan ve sosyal mesafe, bize maneviyat ve iç gözlem için geniş bir fırsat vermek için bir araya geldi, ve bu nedenle gri saçların dini tarih boyunca nasıl olumlu bir işaret olarak algılandığını öğrenmek için uygun bir süreç olabilir.

Mesela Eski Ahit’te, “Gri saçın doğruluk yolunda bulunan bir zafer tacı’’ olduğu belirtilir. (Özdeyişler 16:31) İslam’da da gri saçlara olumlu bakılır; peygamberlik hadisleri Müslümanlara diriliş gününde Müslümanların ışığı olacakları için gri saçlarını koparmaktan kaçınmalarını tavsiye eder.

Pandemi nedeniyle Suudi Arabistan’da salonlar kapatıldı, ancak Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) sınırlı müşteri sayısı, maske ve eldiven kullanımını sağlamak gibi sıkı önlemlere bağlı kalınması koşuluyla yeniden açılmaya başladı. Ancak gene de kadınların saç bakımı yaptırmak için kuaförlere hararetle akın edip etmeyecekleri belirsiz görünüyor.

Alınan önlem ve tedbirler nedeniyle evlerimizden çalışıyoruz, modaya uygun konforu ön planda tutuyor ve makyaj yapmıyoruz veya çok az makyaj yapıyoruz. Salgın bize aslında çok iyi bir ders verdi: Hayat kısa.

Aslında, belki de daha genç görünmek için saçlarımızı maskeleyerek boyamak yerine, gri saçlarımızı kucaklamaya başlamanın zamanı gelmiş olabilir.

Arab News