Araştırma: Koronavirüs hastalarının yarısından fazlası enfeksiyonu semptomları göstermeyen kişiden aldı

Yapılan bir araştırma göre, yeni tip koronavirüs bulaşmış olanların yarısından fazlasının, bu virüsü herhangi bir belirti göstermeyen bir kişiden aldığı ortaya çıktı.

Daily Mail gazetesine göre, İrlanda’daki bazı araştırmacılar, semptom öncesi dönemde bulaşma oranını tahmin etmek için 17 küresel çalışmayı gözden geçirdi.

Araştırmacılar, vakaların yüzde 33 ile 80’i arasında virüse dair herhangi bir semptomu olmayan insanlardan bulaştığını ortaya koydu.

Araştırma, ateş ve öksürük de dahil olmak üzere koronavirüs semptomlarının ortaya çıkmasının ortalama altı gün sürdüğünü doğruladı.

Ancak semptomların ortaya çıkmasından önceki günlerde kendisinde virüs bulunan kişi, hastalığı başkalarına bulaştırabilir.

Araştırma ekibi, enfeksiyonun bulaşmasının, semptomların başlamasından bir gün önce gerçekleşeceği sonucuna vardı. Ama aynı zamanda bu durum virüsün ortaya çıkmasından üç gün önce de olabilir.

Bu sabah itibariyle dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 4 milyon 354 bin 549’a ulaşırken, virüs nedeniyle 293 bin 37 kişi hayatını kaybetti.

Şarkul Avsat