LGBT onur bayrağı

İran’da 4 bin ile 6 bin arasında gey ve lezbiyen infaz edildi!

ABD Millî İstihbarat Direktörü Richard Grenell, Lübnan’ın önde gelen Şii liderlerinden biri tarafından Lübnan’da aynı cinsiyetteki kişilerin cinsel ilişkiye girdiğinde ceza uygulanmasına bir son verilmesi çağrısında bulunacağını söyledi.

Grenell attığı tweette “Lübnan’da eşcinselliğin suç olmaktan çıkartılmasını açıkça desteklemeye yakın olan Lübnan’ın etkili dinî liderlerinden biri ile konuştum. Lübnan’da etki sahibi herkes bu durum için bir an evvel yardım etmeli” dedi.

Lübnan ceza kanunu “doğa kanununa aykırı tüm cinsel ilişkileri” kanunsuz kabul ederek eşcinsel erkekleri ve transseksüel kadınları gözaltına alınmasını öngörüyor.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarifî gey ve lezbiyenleri cezalandıran rejim kanununu geçtiğimiz yıl savunduğu zaman, Grenell Jerusalem Post’a şunları demişti: “Birleşmiş Milletlerin İnsan Hakları Bildirgesine göre, İran rejimi tarafından verilen bu cevabın, Birleşmiş Milletlerin temel ilkelerini ihlal ettiği açıktır. BM üyeleri, üyelik için bu bildirgeyi kabul etmelidirler. Eşcinselliği suç saymak düpedüz ve açıkça bu bildirgeyi ihlal etmektir.”

2008 yılında İngiliz diplomatik kanallar tarafından yayınlanan WikiLeaks belgelerine göre, İran İslâm Cumhuriyeti’nde 4 bin ile 6 bin arasında gey ve lezbiyen infaz edildi.

Grenell, geçtiğimiz yıl tüm dünyada eşcinselliğin suç olmaktan çıkması için uluslar arası bir kampanya başlattı. ABD tarihinde açıkça gey olduğu bilinen ilk kabine üyesi olduğu düşünülüyor.

Grenell aynı zamanda ABD’nin Almanya büyükelçiliği görevini de yürütüyor.

Jerusalem Post, Nisan ayında Grenell’in Ortadoğu’da aynı cinsten kişiler arasındaki cinsel ilişkiyi suç sayan ülkelerle istihbarat paylaşımını engelleyebileceğini yazmıştı.

New York Times’ta yazılana göre, Grenell şöyle dedi: “Sadece bazı ahlaki kurallar ileri sürüp, insanların bunlara uymasını söylediğimiz için, onların bu kurallara uygun davranmasını beklemek her zaman işe yaramaz. Bunun suç olmaktan çıkartılması için mücadele etmek aynı zamanda temel insan hakları için de mücadele etmektir.”

The Jerusalem Post