Video oyun uzmanları, oyunların dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişinin karantina önlemleri sırasında güvende kalmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

Karantina günlerinde oyuna sardık, cirolar tavan yaptı

ABD’li video oyunlarının önde gelen isimleri Activision ve Electronic Arts; ‘Call of Duty’ gibi oyunların koronavirüs pandemisi nedeniyle evde kalan insanlar ile kazançlı bir konumda yer aldığını açıkladı.

Activision, bu yılın ilk çeyreğinde ayda ortalama 102 milyon kişinin online oyun oynadığını, ‘Call of Duty: Warzone’ Mart ayında piyasaya sürüldüğünden bu yana 60 milyondan fazla oyuncuyu çektiğini söyledi.

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick yaptığı kazanç açıklamasında, ‘’Dünyayı destansı eğlence ile birleştirme hedefimiz oyuncularımız için her zamankinden daha önemli. Bu kadar çok zorluk karşısında, çalışanlarımız, dünyadaki 400 milyon oyuncumuzu bağlı ve güvende tutmaya yardımcı olmak için oyunun sevincinin, katılımının ve faydalarının etkin bir yol olarak kalmasını sağladı’’ diye konuştu.

Activision’a göre ‘Overwatch’ ve ‘World of Warcraft’ oyunu tırmanışına devam etti ve popüler renk eşleştirme akıllı telefon oyunu ‘Candy Crush’, ABD mobil uygulama mağazalarında en yüksek brüt kazanca sahip franchise şirketi oldu.

Activision, çeyrekte 1.8 milyar dolar gelir üzerinden 505 milyon dolar kar bildirdi.

Electronic Arts, net gelirinin bu yılın ilk üç ayında 1,4 milyar dolara ulaşan 418 milyon dolara iki katına çıktığını söyledi.

Popüler ‘FIFA’ futbol video oyunu son serisinde 25 milyondan fazla oyuncuya sahipti ve ABD profesyonel futboluna adanmış ‘Madden NFL 20’ oyunu ise franchise tarihindeki en yüksek çevrimiçi katılımcı sayılarını gördü.

Yeni yayınlanan ‘Star Wars Jedi: Fallen Order’ oyunu ise 10 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

Electronic Arts CEO’su Andrew Wilson, ‘’Bu eşi benzeri görülmemiş dönemde dünyanın dört bir yanındaki oyunlarımızla bağlantı kurduğumuzu görüyoruz’’ diye konuşuyor.

Bununla birlikte, Kaliforniya merkezli Electronic Arts, krizin işleri üzerindeki tam etkisinin tahmin edilmesinin zor olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Bu arada, işsiz insanlar oyun oynamak için zamana sahip olabilirler, ancak iş bulmak veya para biriktirmekle daha fazla ilgilenebilirler. Uzaktan çalışmak oyun şirketi verimliliğini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, yeni oyuncular hareket artışı üzerindeki kısıtlamalardan sonra video oyunlarına bağlı kalabilir.

Pazar araştırma şirketi NPD’ye göre, ABD’de Mart ayında video oyun donanımı, yazılım, aksesuar ve oyun kartlarına yapılan harcama, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35 artışla 1.6 milyar dolara ulaştı.

NPD, Nintendo’dan yeni başlatılan ‘Animal Crossing: New Horizons’ın Mart ayında ABD’de en çok satan oyun olduğunu ve pandemi sırasında çok iyi bir başlangıç ​​yaptığını açıkladı.

NPD’ye göre ‘Call of Duty: Modern Warfare’ Mart ayında en çok satan ikinci oyun ve ABD’de bugüne kadar en çok satan video oyunu oldu.

Nintendo Switch donanım satışları bir yıl öncesine göre iki kattan fazla artarken, PlayStation 4 ve Xbox One konsol satışlarının her biri yüzde 25’ten fazla büyüdü.

Bir diğer piyasa araştırma şirketi SuperData’ya göre, dijital video oyunlarına yapılan harcamalar, Mart ayında küresel olarak 10 milyar dolarlık rekor kırdı.

SuperData bir blog yazısında, ‘’Bireyler, KOVID-19 krizi sırasında oyunlara güvenilir bir eğlence seçeneği olarak bakıyorlar ve başkalarıyla iletişimde kalmak için çevrimiçi çok oyunculu kullanıyorlar’’ açıklamasına yer verdi.

SuperData şirketi ayrıca, mobil oyunlarda harcamanın yüzde 15 arttığını, bunların çoğunun akıllı telefonlarda oynadığını ve Mart ayında 5,7 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Diğer önde gelen oyunların yanı sıra, ‘Pokemon Go’, mobil oyun gelirinin, yapımcı Niantic’in özelliklerinin dışarı çıkmaya gerek kalmadan oynamayı kolaylaştırmak için değiştirilmesinden sonra Mart ayında yüzde 18 arttığı görüldü.

Yeni nesil Xbox ve PlayStation konsolları ve donanıma göre uyarlanmış oyunlar bu yıl sonuna kadar piyasaya sürülecek. Ancak konsollar bulut oyunlarının ortaya çıkmasından dolayı potansiyel bir tehditle karşı karşıya.

Google, bu ayın başlarında, Stadia çevrimiçi video oyun hizmetini, koronavirus pandemisi nedeniyle evde kalan kişiler için ücretsiz hale getirdi. Geçen yılın sonlarında piyasaya sürülen Stadia, insanların İnternet bağlantılı bir dizi cihazda e-posta gönderdikleri kadar konsol kalitesinde oyunlara kolayca erişmelerine izin vermek için tasarlandı.

Stadia Başkan Yardımcısı Phil Harrison bir online yayında, ‘’Sosyal mesafeyi korumak çok önemlidir, ancak uzun süre evde kalmak ve izolasyon zor olabilir. Video oyunları, evde sıkıldığınızda arkadaşlarınızla ve ailenizle sosyalleşmenin değerli bir yolu olabilir’’ diye konuştu.

Arab News