Körfez ülkelerindeki koronavirüs vaka sayısı 100 bini geçti

Körfez ülkelerindeki koronavirüs vaka sayısı 100 bini geçti, 557 kişi vefat etti.

Enerji üreten bölgedeki koronavirüs vakaları ilk başlarda seyahat eden kişilerle ilişkilendirildi. Ancak koronavirüsle mücadele için erken önlemler almasına rağmen Körfez ülkelerinde dar mahallelerde yaşan düşük gelirli göçmen işçiler arasında virüs yayıldı ve yetkililer yaptıkları test sayılarını artırdı.

Yaklaşık 30 milyon nüfuslu Suudi Arabistan’da 42 bin 925 enfeksiyon vakası ve 255 koronavirüs kaynaklı ölüm meydana geldi. Bu rakamlara göre Suudi Arabistan bölgenin en yüksek vaka sayısına sahip ülkesi.

Körfez bölgesinin bir diğer ülkesi olan Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) geçerek Körfez’in en yüksek vaka sayısına sahip ikinci ülkesi oldu.

BAE’de şu ana kadar 203 koronavirüs ölümü meydana gelirken doğrulanmış toplam vaka sayısı ise 19 bin 661 olarak açıklandı.

Son zamanlarda vaka sayılarında artış yaşayan Kuveyt Pazar günü, yürürlükte olan 16 saatlik sokağa çıkma yasağı yerine temel hizmetleri hariç tuttuğu 20 günlük sokağa çıkma yasağı uygulamaya başladı.

BAE’nin turizm ve iş merkezi Dubai, alışveriş merkezlerinin, restoran ve kafelerin 23 Nisan’da yeni getirilen tedbirlerle uygun bir şekilde açılmasına izin verdi. Dubai’nin bu kararını bazı emirlikler de takip etti.

Suudi Arabistan, alışveriş merkezleri de dahil olmak üzere ticari mağazaların alınan tedbirlere uyarak açılmasına izin verdi. Katar, temel hizmet ve gıda ürünleri sunan yerler dışındaki  halka açık alanların kapatılmasına karar verdi.

Reuters