Muhamed bin Zayed: Silahlı kuvvetlerimiz vatanın kalesi ve risklere karşı mücadele yeteneğimizin bir sembolü

Abu Dabi Veliaht Prensi ve Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, silahlı kuvvetlerin birleşmesinin 44. yıl dönümü vesilesiyle yaptığı konuşmada, on yıllar boyunca silahlı kuvvetlerin tüm çatışmalara, savaşlara, krizlere ve tehlikelere rağmen egemenlik, güvenlik ve kalkınma kazanımlarını sağladığını ve vatanın bir kalesi, tüm zorluklarla yüzleşebilme yeteneğinin bir sembolü olduğunu söyledi.

Sözlerinin devamında, “Silahlı kuvvetlerimizin birleşmesinin 44. yıl dönümü bu yıl uluslararası düzeyde koronavirüsün olumsuz etkileri nedeniyle olağanüstü bir duruma tanıklık etti. Çeşitli devlet kurumları sağlık, güvenlik, askeri, ekonomik, gönüllü, topluluk ve diğerlerinde işbirliği yaparak çabalarını bu virüsü ele almak ve etkilerini en aza indirme yönünde birleştirdi. Bu nedenle etkili bir ulusal çalışma sistemi içindeki kadrolar tüm takdirleri ve teşekkürü hak ediyor” dedi.

Açıklamasında, dünyanın birçok ülkesinin koronavirüse karşı savaşlarında silahlı kuvvetlere başvurduklarını her yerde ve her zaman tehlikelerle başa çıkmaya hazır ekipman, yetenek ve nitelikli insan kadrolarına sahip olduklarını belirtti.

Bu yılki yıl dönümünün, “gelecek elli yıla hazırlık yılı” ile çakıştığını belirten Nahyan, önümüzdeki elli yıl boyunca anavatanın büyük kalkınma lansmanının temellerini atacaklarını ve çeşitli alanlarda en büyük beklentilerini gerçekleştirme yeteneğini ortaya koyacağını ifade etti.

Ayrıca, silahlı kuvvetlerimizin son yıllar boyunca kalkınma sürecinin koruyucusu olduğunu, gelecek yıllardaki yürüyüş için koruyucu şemsiye olmaya ve kapsamlı geliştirme sisteminin en önemli kollarından biri olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Silahlı kuvvetlerin son yıllarda bölgedeki terörle mücadelede etkili olduğunu söyleyen Nahyan, projelerini ve uluslararası barış ve güvenlik risklerini ele almak için tüm bölgesel ve uluslararası çabalara, inisiyatiflere ve ittifaklara etkin ve etkili bir şekilde katıldığını vurguladı.

Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan konuşmasında, “Silahlı kuvvetlerimizin birleşmesinin 44. yıl dönümünde BAE emirliklerinin çıkarlarını savunan ve bayrağını yükselten kendini devletin ve halkının hizmetlerine adamışları çabalarından, samimiyetinden ve vatanseverliğinden dolayı tüm takdir ve gururla selamlıyoruz. Ayrıca anavatanlarını korumak ve güvenliği, egemenliği, haysiyetini savunmak için hayatlarını veren kahraman şehitlerimizi saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

WAM