Ramazan ayında şişkinlik problemi nasıl önlenir?

Ramazan ayı boyunca şişkinlik birçokları için kaçınılmazdır. Bunun sebepleri ise çok fazladır: Yemeğinizi çok hızlı yemek, büyük lokmalar yutmak, yediğiniz yiyecekle beraber hava yutmak, yeterince çiğnememek, kızarmış, tuzlu ve tatlı yiyeceklerde aşırıya kaçmak.

Ramazan ayında tutulan oruç nedeniyle, uzun süre yemek yememe; metabolizmanızın yavaşlaması ve açlık hissi nedeniyle hormonlarınızın neden olduğu stres faktörlerini artırır.

Şu durum da merak edilebilir: Şişkinliğe neden olan sağlıklı yiyecekler de olabilir mi? Cevap; evet.

Fasulye (kırmızı, beyaz, soya veya maş), mercimek ve nohutun hepsi iyi bir kalsiyum, B vitaminleri, magnezyum, fosfat ve çinko kaynakları olması yanında, protein bakımından da zengindir; yarım fincan pişmiş fasulye, 60 gram yağsız protein yemeye eşdeğerdir.

Ayrıca bu yiyecekler lif doludur, mesela 1/2 fincan pişmiş kuru fasulye porsiyonu 4 ile 10 gram lif içerir. Ayrıca kolesterol seviyelerini iyileştirir, kalbi ve bağırsakları korur, antioksidanlar bakımından da zengindir, yağ oranı düşüktür ve kan şekerinin kontrolüne yardımcı olan düşük glisemik indekse sahiptir.

Fasulye,mercimek ve nohutun hepsi iyi bir kalsiyum, B vitaminleri, magnezyum, fosfat ve çinko kaynaklarıdır.

Amerikalılar için diyet yönergeleri, yukarıda belirtilen sağlık yararlarını elde etmek için haftada 1,5 fincan fasulye yemeyi öneriyor. Bununla birlikte, bu yiyeceklerin şişkinliğe neden olması gerçeği devam ediyor.

Bu gıda kategorisinde bulunan iki ana faktör suçlular: Oligosakkaritler ve liflerdir. Oligosakkaritler, ince bağırsağın tamamen sindiremediği şeker türleridir. Doğrudan bakterilerin onları parçaladığı kalın bağırsağa giderler. Bu işlem fermantasyona ve gazların üretimine neden olur. Aynı ilke, ince bağırsağa emilmeden kalın bağırsağa giren diğer gıdalar için de geçerlidir; onlar da gaz üretir. Örneğin sarımsak, enginar, soğan, bezelye ve lahana gibi.

Bakliyat şişkinliği nasıl önlenir? (Fasulye örnek olarak verilmiştir)

  1. Fasulyeleri gece boyunca bol suyla ıslatın.
  2. Alternatif olarak, gece boyunca suda bekletmek için yeterli zamanınız yoksa, suya koyun ve kaynatın. Daha sonra suyu değiştirmeden ve tekrar kaynatmadan önce birkaç saat bekletin.
  3. Islatma suyunu fasulye pişirmek için kullanmayın. Bu, şişkinliğe neden olan sindirilemeyen oligosakkaritlerden kurtulacaktır.
  4. Gastrointestinal sisteminizin diyet lifi artışıyla baş etmesine yardımcı olacak kadar su için.
  5. Az miktarda yiyin – yemek başına bir fincandan fazla değil. Bu bir protein kaynağı olarak kabul edilir, bu nedenle yemeğinizi doymak için pirinç pilavı gibi bir nişasta ile tamamlayın.
  6. Fasulyenize kimyon, kakule, kekik veya rezene gibi bir karbonhidrat ekleyin. Baharatlar ve otlar karminatiftir. Gaz oluşumunu önler veya en azından atılmaya yardımcı olurlar.
  7. Fasulyeyi haftada en fazla iki kez yiyin.
  8. Fasulyeleri diyetinizden çıkarmayın. Başlangıçta diyetinize eklediğinizde ek gaz yaşayabilirsiniz, ancak düzenli olarak (küçük miktarlarda) diyetinize eklemeye devam ederseniz bu etki azalır.
  9. Fasulyenizi iyice çiğneyin. Yemeğinizi yutturduğunuzda, bağırsaklarda kalan ve gazlara neden olan daha fazla hava yutma eğiliminde olursunuz.
  10. Çatal veya kaşığınızı tamamen dolu olarak ağzınıza götürmeyin. Her seferinde azar azar lokmalar şeklinde yiyin. Bu, uygun sindirim ve tokluk hissi için size yeterli zaman verecektir.

Arab News