Dubai’de leziz humusun tadını çıkarmak için gidebileceğiniz 7 mekan

Araplara özgü yemek olan humusu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) gözde kenti Dubai’yi ziyaret ettiğinizde tadabileceğiniz 7 sevilen mekanı derledik.

1- Faul W Humus

Adından da anlaşılacağı gibi tamamen humus konusunda uzman olan bu restoran; etli, çam fıstıklı ve favori Beirut usulü de dahil humus çeşitleriyle haklı olarak dikkatleri çekiyor. 2009’dan beri faaliyet gösteren restoranda ayrıca gevrek falafellerini de denemenizi öneririz.

2- Aroos Damascus

1980’den beri Deira’nın Al Muraqqabat Yolu’ndaki bu küçük lokantada Suriye lezzetlerini sunan Aroos Damascus, BAE’de satış noktaları olan iki katlı bir isim haline geldi. Lokantada humus haricinde pek çok lezzet de öne çıkıyor. Eğer uğramayı düşünüp gittiğinizde sosyal mesafeden oluşan bir kuyrukla karşılaşırsanız şaşırmayın.

3- Al Safadi

BAE’de bir ofis partisi veya bir iftarda Al Safadi tarafından ikramları yapılmamış yer neredeyse yoktur. Bu Lübnan restoranında Beyrut tarzında yapılmış humusu özellikle denemenizi tavsiye ederiz.

4- Al Hallab Restaurant & Sweets

Lübnanlı bir aile şirketi olan Al hallab ilk Trablusta 1881 yılında açıldı. 2002’de Dubai’de kapılarını sağlıklı ve lezzetli yemekseverler için açan restoran, özellikle hafta sonu aile gezileri ve mükemmel tatlı kaçamakları için popülerdir. Menüsünde yer alan beş çeşit humus, bu lezzeti sevenler için kaçırılmaması gereken bir nokta olarak öne çıkmaktadır.

5- Al Hamidieh

Al Seef’de kapılarını açtığından dikkatleri hep üzerinde toplayan bu Suriye restoranındaki porsiyon boyutları çok büyük olmayabilir, ancak büyükannenizin yemeklerini hatırlatan lezzetleri bulacağınız garantidir. Menüdeki baharatlı humus veya Beyrut usulü humusla yanında sunulan ağızda eriyen peynirli ruloları özellikle denemenizi tavsiye ederiz.

6- Hadoota Masreeya

Dubai’deki en popüler humus mekanlarından birisi de bir Mısır restoranı olan Hadoota Masreeya’dır. Humus haricinde falafel ve geleneksel Mısır yemeği olan kuşari muhteşemdir. Nohutla yapılan klasik humus haricinde fasülyeden yapılan humusu da gerçekten denemeye değer. Son bir tavsiye; bir tür hamur tatlısı olan Zalabya’yı mutlaka denemelisiniz.

7- Al Damyati & Iskandaron Restaurant

Eğer Dubai’de büyüdüyseniz ve 90’larda ve 2000’lerin başlarında Cuma günleri ailenizle yaptığınız barbekülere mutlaka Al Damyati’den ızgara, kuzu pirzolası, falafel ve humus tabakları gelmiş olmalı. Al Karama’da ve Al Qusiais’te şubeleri bulunan restoran, bugün hala ucuz ve kaliteli paket servislerine devam ediyor.

Ek birkaç isim: Yukarda bahsettiğimiz isimler uzun yıllardır bilinen ve tanınan mekanlardan oluşuyor. Ancak yeni açılan Zaroob, Allo Beirut ve Masgouf’u da menülerindeki leziz humus çeşitlerinden dolayı mutlaka bu listeye eklememiz gerekir.

Gulf News