Humusu kim icat etti?

13 Mayıs, Uluslararası Humus Günü olarak biliniyor. Bu kadar lezzetli, besleyici mezenin tüm dünyada insanlar tarafından neden bu  kadar sevildiğini söylememize gerek yok sanıyoruz.

Bu özel günde, bu antik mezenin tartışmalı köken hikayesine bir göz atalım.

Kimi tanımlarda humus pideyle beraber tanımlanır. Humus, pişmiş nohutları ezerek ve tahin, zeytinyağı, limon suyu, sarımsak ve tuzla harmanlayarak yapılan bir mezedir. Arapça tam adı ‘humus bil tahina’dır, yani ‘tahinli nohut’. Oldukça açık bir tanım.

Lübnanlılardan Filistinlilere, Mısırlılara ve Suriyelilere kadar herkes bunu kendi icadı olarak iddia etmeye çalışmıştır. Dünyada pek çok humus çeşidi yapılmaktadır.  Baharatlı, sebzeli, yumurtalı, sıcak ya da soğuk meze olacak şekilde türleri mevcut.

Humus’un kökenleriyle ilgili tartışmalara, son birkaç on yıldır ‘Humus’u kim icat etti’ sorusuyla,  İsrailliler yanında, Yunanlar ve Arapların da girmesiyle birçok ateşli tartışmaların meydana gelmesine sebep oldu.

Humusun hazırlanmasına dair kökenleri belirten belirli bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, bazı bulgular nohutları ezme fikrinin ilk olarak Mısır’da keşfedildiğini iddia ediyor. Humus bil tahina’ya yani tahinli nohut’a benzeyen bir yemek için bilinen en eski yazılı tarifler, ‘İslam Dünyasının Ortaçağ Mutfağı’nın yazarı olan Lilia Zaouali’ye göre, 13. yüzyılda Kahire’de yazılmış yemek kitaplarında kayıtlıdır.

Gulf News