Jakaranda ağaçları Suudi Arabistan’ı mora boyadı

Suudi Arabistan’ın Asir bölgesinde yollara yayılan “jakaranda” ağaçları, çiçeklerinin açmasıyla şehri mor renge bürüdü ve birçok fotoğraf tutkunu için doğal görüntüler oluşturdu.

Asir Emirliği, ağaçlandırma girişimi çerçevesinde Asir Bölgesi Başkanı Dr. Velid el-Hamidi’nin desteği ve rehberliği ile Abha kentindeki Kral Abdullah Yolu’na, parklara ve çeşitli alanlara bin 500 jakaranda ağacı dikti. Emirlik, ağaçların çiçek açmasıyla oluşan büyüleyici ve estetik görüntüleri sosyal medya hesaplarında paylaştı.

SUUDİ ARABİSTAN SOKAKLARI MOR RENGE BOYANDI

Yol boyunca yayılan mor ağaçların estetik görüntülerini çeken Suudi Fotoğrafçı Raşid el-Harisi, yaptığı açıklamada, “Bu ağacın estetiği ve çarpıcı rengi, birçok fotoğrafçı için ilgi çekici. Bu ağaçlar soğuk ve ılımlı yerlerde yetişebiliyor ancak yüksek dallara sahip dekoratif bu ağaçlar, sıcak bölgelerde dikilemez. Asir sokaklarını lavantaya yakın bir koku ile saran bu ağaçlar çan şeklinde düştüğü için sanatsal tabloları andırıyor” dedi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Jakaranda ağacının hızlı bir şekilde büyüdüğü, 18 metre ve daha yüksek bir yüksekliğe ulaştığı biliniyor. Ekiminin ilk yılında büyümesi üç metreye eşdeğer olan jakaranda ağaçları, yaz aylarında çiçek açan birbirleriyle kümeler oluşturan parlak mor renkleriyle dikkat çekiyor. Baharın başlangıcında çiçek açmaya başlayan ağaçlar 8 haftaya kadar çiçek açmaya devam ediyor.

Al Arabiya