Yüzlerce BAE’li kadın astronot olmak istiyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) uzay araştırmalarında cesur ve yeni bir döneme girdiğimiz şu günlerde, astronot olmak isteyen kadınların sayısında bir artış görülüyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşid Al Mektum, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ‘’Bugün #BAE Astronot Programı için başvuranların istatistiklerine baktım. Yakında gelecek iki BAE’li astronotun kim olacağını açıklayacağız. Bin 400 BAE’li kadın ve doktora derecesine sahip 130 BAE’li, 4 bin 300 başvuran arasında yer almaktadır. Onların tutku ve başarma arzusuyla gurur duyuyoruz’’ diye yazdı.

BAE’NİN İLK ASTRONOTU KADINLARA İLHAM VERDİ

BAE Astronot Programı, Arap dünyasında gelecekteki uzay misyonlarına başlayacak ve uzay araştırmalarında BAE ve Arap dünyası için elçiler olarak hizmet verecek yetenekli BAE’li astronotları geliştirmeyi amaçlayan ilk programdır.

BAE’li astronot Hazza Al Mansouri, geçen yıl Uluslararası Uzay İstasyonu’nda büyük ilgi uyandıran sekiz günlük bir görev uçuşunu üstlenmiş, döndükten sonra da ülkedeki tüm hevesli kadın astronotlara verdiği desteği paylaşarak, hayallerini takip etmeye teşvik etmişti.

Tüm başvuru sahiplerini inceledikten sonra, astronotlar Hazza Al Mansouri ve Sultan Al Neyadi de dahil olmak üzere 10 uzmandan oluşan bir komiteyle görüşecek, yapılan değerlendirme sonrası potansiyel adayların olduğu liste ortaya çıkacak. Kısa listeye başvuran adaylar bir seçim sürecine tabi tutulacak, bundan sonra ikisi bir sonraki Emirati astronotu olarak seçilecek.

BAE’li astronotların ikinci parti kayıtları Aralık 2019’da açıldı. Başvuru için son tarih 31 Mart 2020 idi, ancak 1 Mayıs 2020’ye uzatıldı.

Harpers Bazaar Arabia