ABD Temsilciler Meclisi, 3 trilyon dolarlık yeni ekonomik destek paketini onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçi çoğunluğun olduğu Senato’da geçmesi beklenmeyen bir zamanda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 3 trilyon dolarlık tarihi yeni bir ekonomik teşvik paketini onayladı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhuriyetçiler, paketin ‘ölü doğduğunu’ belirtiyordu. Yardım paketinin yürürlüğe girebilmesi içinse Trump’ın imzası bekleniyor.

Demokrat çoğunluğa sahip Temsilciler Meclisi, koronavirüsle mücadele ve salgınının ekonomideki olumsuz etkilerini düzeltmek amacıyla Demokratlar tarafından sunulan 3 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketini 199 hayır oyuna karşı, 208 evet oyu ile onayladı.

Cumhuriyetçiler, ihtiyaca ve anayasaya aykırı olduğuna ve Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratik çoğunluğun elinde iktidarı artıracağına dikkat çekerek, bu pakete büyük ölçüde karşı çıkmıştı.

Demokratlar, bu paketin koronavirüs salgını sırasında güvenlik için gerekli bir önlem olduğunu ifade etti.

Diğer yandan ABD Temsilciler Meclisi, milletvekillerinin virüs salgını sırasında alınan bir güvenlik önlemi olarak uzaktan oy kullanmasına izin vermek için parti temelinde oy kullandı.

217 milletvekilinin desteğiyle ve 189 milletvekillerinin muhalefetiyle geçirilen bu tarihi değişim, 231 yıllık Konsey görevinde geçici bir değişikliğe izin veriyor. Yasama organlarının oy vermek veya duruşmalara katılmak için bizzat mecliste hazır bulunmaları gerekiyordu.

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyelerinden Jim McGovern, “Arkadaşlarım teknolojiden korkuyor olabilir, size yardımcı olacağız” ifadelerini kullandı.

Oklahoma Eyaleti’nden Cumhuriyetçi Tom Cole ise, “Teknolojiden korkmuyoruz, geleneklere saygı duyuyoruz” dedi.

Şarkul Avsat