Dubai’de çekilen 10 film

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) kısıtlamaların hafifletilmeye başlamasından sonra, yerel film endüstrisi yeniden sete dönüyor.

Filmlere çekim izni vermekle yükümlü olan ajans Dubai Film ve TV Komisyonu (DFTC), Kovid-19 salgını nedeniyle çekim izni vermeyi durdurmuştu. DFTC şimdi yeniden çekim izni sunmaya başlamayı planladığını açıkladı.

Çekim izni almak isteyenler, uzun bir sağlık güvenliği listesi belgelerini DTFC’ye sunmak zorunda. Bu belgeleri sunmak eskisine benzeyen hayata dönmek için önemli bir adım.

DTFC’nin bu kararını kutlamak için bazı sahneleri BAE’de geçen filmleri sizler için derledik.

Star Trek Sonsuzluk (2016)

Film yapımcıları bilim kurgu serisinin bu bölümünde fütüristik şehir manzaralarını araştırırken Dubai hemen karşılarına çıkmış olmalı. Tomorrowland mimarisi, hızlı arabaları, akıllı şehir kimlik bilgileri ve 3020 yılına uygun metro istasyonları Dubai’yi gelecek için mükemmel bir aday haline getiriyor.

Filmdeki sahnelerin çoğu dijital yöntemlerle geliştirilirken, birçok yeri tanıdık. JLT, DIFC ve Burj Halife’nin arka plan olarak kullanıldığı bu filmde Chris Pine, Zachary Quinto, Simon Pegg, Karl Urban, Zoe Saldana, Idris Elba ve Anton Yelchin gibi yıldız oyuncular yer alıyordu. İstasyonun dışında, saldırıya uğrayan ve kaçınılmaz bir uzaylı dünyasından kaçmak zorunda kalan Starship Enterprise mürettebatı için hayat pembe ilerlemiyor. Dubai’de kalmalıydınız…

Kurtuluş Günü 2: Yeni Tehdit (2016)

Will Smith’in oynadığı son derece popüler 2001 filminin devamı, eleştirmenler tarafından çok beğenilmedi, ancak bizce kesinlikle izlenebilir. İnsanlığı yok etmenin eşiğine getiren bir filmden beklediğiniz gibi, dünya gezegeni için çok fazla mutlu sahne yok. Uzaylılar yardıma geldiği yaratıklarla, bizi kötü bir duruma sokuyor ve Burj Halife ile Londra’nın Güney kısmı yerle bir ediliyor.

Görevimiz Tehlike: Hayalet Protokol (2011)

Hayalet Protokol, beş filmlik bir seri olan Görevimiz Tehlike’nin dördüncü filmi. Görevimiz Tehlike ekibi, bazı önemli bilgilerin satılmasını engellemek ve nükleer savaşı önlemek için Dubai’de bulunan Burj Halife’ye inanılmaz bir tırmanış sahnesine sahip. Yine de, Ethan Hunt’ın (Tom Cruise) doğrudan DIFC’den ve adı verilmeyen Eski Dubai çarşısına girdiğini gördüğünüzde sesli yorum yapmıyorsanız eğer hepimizden daha sakin bir insansınız demektir.

Dune (2020)

Dune filminin yönetmenliğini, yönetmen Denis Villeneuve yapıyor. Film, aynı adı taşıyan Frank Herbert’in klasik bilim kurgu romanını uyarlaması. Kitap, daha önce 1984 yılında da sinemaya uyarlandı. Aralık 2020’de vizyona girecek filmin oyuncu kadrosunda Josh Brolin, Rebecca Ferguson, Timothée Chalamet ve Jason Momoa yer alıyor. Filmde, ailes çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip Paul Atreides’in (Chalamet) hikayesi anlatılıyor. ‘Baharat’ adında çok değerli bir kaynak sadece Arrakis’te üretiliyor ve bu kaynak yüzünden Arrakis’in kontrolü diğer asil aileler arasında talep görüyor. İki büyük aile galaksinin en değerli kaynağı olan ‘Baharat’ için mücadele ediyor. Mücadelenin ana mekanı olan Arrakis’in çöl gezegeni. Abu Dabi çölleri filmde inanılmaz sahnelerle yer alıyor.

6 Underground (2019)

Michael Bay ve Ryan Reynolds’u bir araya getiren Netflix yapımı bir film. Film, Netflix’in oldukça enerjik ve eğlenceli bir yapımı. Film’de çılgın aksiyon sahneleri ve şımarık diyalogları ile izlerken eğleneceksiniz. Bu sahnelerin birçoğu burada Abu Dabi’de çekildi. Michael Bay bu şaşırtıcı çekim derlemesinde küçük bir yan proje olarak çekebildi (yukarıdaki video). Allah’ım, güzel değil miyiz?

Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (2015)

Gücün AUH ile kuvvetli olduğunu her zaman biliyorduk ama son Yıldız Savaşları Üçlemesi’nin önemli kahramanı olan Rey (Daisy Ridley) ile ilk karşılaştığımız Jakku gezegeninin aslında Abu Dabi olduğunu biliyor muydunuz? Ya da en azından bu sahnelerin çekildiği yerin burası olduğunu. Yıldız Savaşları, tüm zamanların en büyük film serilerinden biri, bu yüzden konumunuzun destanın bir parçası olarak ölümsüzleşmesi oldukça büyük bir durum. Disney + serisi yapımcılarına bir hatırlatma, The Mandalorian ikinci sezonu çekecek bir yer arıyorsanız, Baby Yoda’nın mangrovlardan bir X-Wing kaldırdığını görebiliriz.

Görevimiz Tehlike: Yansımalar

Tamam bizi affedin bu sadece bir bahane. Filmde BAE’de çekilen tek bir sahne yer alıyor. Ve onda da burayı Paris’e benzetmek için CGI kullandılar. Sahne, Ethan Hunt’ın (Tom Cruise) HALO (yüksek irtifa, düşük açılış) paraşüt atlama sahnesi.

Furious 7 (2015)

Film ekibini ister sevin ya da nefret edin ama Hızlı ve Öfkeli filmleri gişe için oldukça önemli. Film serisinin yedincisi Furious 7’de yer alan yolların bir kısmı başkentimizin sinematik sokaklarında çekildi.

https://www.youtube.com/watch?v=1XqI8Lyp21A&list=PLZbXA4lyCtqp-F-Wb2hx1uQ896OpN3WAn

Serinin fiziğe en çok meydan okuduğu sahnelerinden birinde Brian O’Conner (Paul Walker) ve Dominic Toretto (Vin Diesel), Lykan Hypersport marka araba ile Etihad Kuleleri ve Jumeirah arasında çekiliyor. Bu film Paul Walker’ın seride yer aldığı son film. Walker, çekimler sırasında trajik bir şekilde hayatını kaybediyor.

Race 3 (2018)

Race 3, Abu Dabi’de çekilen ilk düşük bütçeli Hint filmi değil ve kesinlikle sonuncusu da olmayacak. Filmde Bollywood efsanelerinden efsaneleri Salman Khan, Anil Kapoor ve Bobby Deol yer alıyor. Filmin konusu ise silah ticareti ile ilgilenen amca ve yeğeninin hikayesini anlatıyor. İkilinin mücadeleleri, rakipleri ve Hindistan’a dönme hayalleri yer alıyor. Film, başkentteki Emirates Sarayı, W Abu Dabi- Yas Adası (o zaman Yas Viceroy olarak biliniyor), St Regis Abu Dabi, ADNEC, Emirates Steel ve Liwa gibi altı farklı yerde çekildi.

Misfits (2020?)

Misfits bu sene vizyona girmeyi planlıyor. Senaryo hakkındaki genel bilgiler dışında film hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Filmde Pierce Brosnan, Jamie Chung ve Tim Roth gibi yıldızlar yer alıyor. Ayrıca filmin Ortadoğu’da çekildiği, Dubai’nin birkaç yerinde çekimler yapıldığını ve Abu Dabi’nin “birincil çekim yeri” olarak seçildiğini biliyoruz.

What’s On