İran Doğu Suriye’de gelişmiş silah sahası inşa ediyor

ImageSat International’ın (ISI) yakaladığı son uydu görüntülerine göre, Suriye’nin Irak’la sınır bölgesi Al-Bukamal’daki İmam Ali askeri üssünde bir yeraltı ileri silah tesisi inşa ediliyor.

Ajans, ImageSat International tarafından 12 Mayıs’ta çekilen alandan alınan uydu görüntülerinin, tabanın kuzeybatı kenarında 15 metrelik bir yapının girişinde buldozerler gösterdiğini söylüyor. 1 Nisan’da çekilen görüntüler ayrıca yeni şantiye yakınındaki bir ekskavatör ve buldozerler gösteriyor.

İSRAİL: İRAN’IN SURİYE’DE İŞİ YOK

Görüntülere göre, inşa edilen tünelin uzunluğu bilinmiyor, bununla beraber ImageSat International; bölgedeki sert arazi nedeniyle yapının önemli ölçüde uzun olmayacağını ön görüyor. ImageSat International’a göre; tünel, gelişmiş füze silahları taşıyan ve operatörlerine barınak sağlayan araçlar için bir depolama tesisi olarak kullanılmak üzere uygunluk gösteriyor.

Son zamanlarda, İran İslam Cumhuriyeti’nin, İsrail hava Kuvvetleri tarafından bildirilen sayısız hava saldırısının ardından Yakındoğu devletindeki askeri varlığını azaltmaya başladığı bildirildi. İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ‘’Nihai hedefimiz: İran’ı Suriye’den çıkarmaktır. Bu gerçekleşene kadar saldırılar devam edecektir. İran’a ‘Suriye’de işiniz yok’ diyoruz. Orada terör üsleri inşa etmeye devam ettiğiniz sürece, saldırılarımızı sürdüreceğiz diye konuştu.

İRAN: İSRAİL SURİYE’DEKİ SAVAŞINI KAYBETTİ

Çarşamba günü, Hizbullah lideri Hassan Nasrallah, İsrail savunma bakanının İsraillilere başarılarını gösterirken yalan söylediğini belirtti. İran yanlısı paramiliter grubun lideri, ‘’İsrail hala Suriye’deki savaşlarına devam ediyor, ancak savaşı kaybetti’’ diye ekledi.

Bir zamanlar İran İslam Devleti tarafından kontrol edilen Suriye-Irak sınırındaki Al-Bukamal bölgesi, İslam Cumhuriyeti’nin Devrim Muhafız Gücü (IRGC) Kudüs Gücü ve çeşitli Şii milisler de dahil olmak üzere büyük İran ve İran yanlısı güçlere ev sahipliği yapıyor. 2020 yılının ilk dört ayında Suriye rejimi İsrail’i ülkede en az beş büyük saldırıyla suçladı. Son iki hafta boyunca, bölgedeki İsrail faaliyeti, İsrail hava Kuvvetleri tarafından İran yanlısı güçleri hedef alan bir dizi iddia edilen hava saldırısı ile yükselişe geçti.

Ynet haber sitesine göre Hizbullah lideri Hassan Nasrallah, ‘’İsrail, Suriye topraklarında füze üretme yeteneğini bir tehdit olarak görüyor, bu yüzden Suriye’deki füze üretimi ile ilgili her şeye saldırıyor. Bu devam ederse, İsrail tüm bölgeyi havaya uçurabilir. İsrail Suriye’yi gelecekteki bir tehdit olarak görüyor ve İran’ın varlığı ve direniş ekseni konusunda da endişeli. İsrail, Suriye Arap Ordusu’na saldırmak istediğini söyleyemez, bu yüzden İran kuvvetlerine vurgu yaparak Hizbullah ve İran kuvvetlerine saldırabilmek için bir hedef belirledi’’ diye konuştu.

Suriye’nin batısındaki İsrail hava saldırılarının çoğu Lübnan hava sahasından gerçekleştirildiği için, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Çarşamba günü, Suriye ile ilgili Güvenlik Konseyi görüşmesinden önce İsrail’i Lübnan’ın üzerindeki saldırısını durdurmaya çağırdı. Guterres, milislerin Suriye iç savaşına yoğun katılımının ardından bölgede istikrarı sağlamak için Hizbullah’ın silahsızlandırılması çağrısında da bulundu. 1984 yılında Güney Lübnan’ın İsrail tarafından işgali sırasında, 1979 İran İslam devriminden esinlenen bir grup küçük terörist çeteden oluşan grup onlarca İsrailli askeri öldürmüştü.

2000 yılında İsrail Silahlı Kuvvetleri bölgeden çekildikten sonra Hizbullah, Güney Lübnan’ı devraldı ve Suriye’nin 2005’te Lübnan’dan çekilmesine kadar Suriye kontrolündeki Bekaa Vadisi ve Baalbek’te aktif olarak kaldı.

2017 yılında İsrail Dış İlişkiler Merkezi, Hizbullah’ın cephaneliğini kısa menzilli tanksavar füzelerinden orta menzilli balistik füzelere kadar 130 bin füze olarak tahmin etti.

The Jerusalem Post