Dubai’de yaşayanlar tüm devlet hizmetleri için tek bir dijital kimlik kullanacak

Dubai’de yaşayanların artık tek bir kullanıcı adı ve şifre ile 5 binden fazla devlet hizmetine ulaşmak için UAE PASS adlı tek bir dijital kimliğe sahip olmaları yeterli olacak.

Karar,  ‘Dijital Gelecek’ olarak adlandırılan Akıllı Dubai girişiminin bir parçası olarak Dubai İcra Konseyi’nin bir parçası olan Stratejik İşler Konseyi tarafından verildi.

Dubai Konseyi tarafından açıklanan altı yoldan biri olan ‘Devlet Kalkınma Yolu’ için 100 günlük planının bir parçası olarak geliştirilen bu dijital kimliğin, kamu ve özel sektörde dijital geleceğe yönelik temeli oluşturmak üzere vatandaşlar ve Dubai sakinleri tarafından benimsenmesi amaçlanıyor.

UAE PASS, akıllı telefonlar aracılığıyla yetkilendirilen bir dijital kimlik sağladığı ve kullanıcıların resmi belgeleri imzalamasına izin veren bir dijital imza özelliği taşıdığı için, müşteri hizmetleri merkezlerini fiziksel olarak ziyaret etme ve kağıt üzerinde bulunan kimlik belgelerini ibraz etme ihtiyacını ortadan kaldıracak.

Bu hizmet şimdiye kadar 200 bin kişi tarafından kullanılmaya başlandı.

Smart Dubai Genel Direktörü Dr. Aisha Bint Butti Bin Bishr, “UAE PASS, kullanıcıların hizmetlere kolayca erişmesini sağladığı gibi, gerekli belgeleri dijital olarak uzaktan imzalamalarına da imkan veriyor. Bu da Smart Dubai’nin, Emirliği dünyanın en mutlu ve akıllı şehri yapmak için çabalarını destekliyor” dedi.

Bin Bishr’in açıklamasına göre, dijital kimlik,  2018 yılında Telekomünikasyon Düzenleme Başkanlığı ve Abu Dabi Dijital Başkanlığının ortaklığında geleceğe hazır kıllı kentler inşa etmek ve tüm ülkedeki hükümet kurumları arasında işbirliğini geliştirmek için başlatıldı.

Telekomünikasyon Düzenleme Başkanlığı Direktörü Hamad Obaid Al Mansoori, Dubai’de UAE PASS’un kullanılması konusundaki yönergelerin, Dubai ve BAE’nin dijital liderliğini gösterdiğini ifade etti.

Uygulama aynı zamanda 80’den fazla devlete ve özel sektöre başlı kuruluşun web sitelerine ve mobil uygulamalarına erişim sağlanarak, kullanıcıların devlet işlemlerini veya belgelerini imzalamalarını sağlayan dijital imza özelliği; gerçekliği doğrulama; yetkili makamlarla paylaşma ve çevrimiçi olarak servis sağlayıcılardan veri isteme ve paylaşma imkanları ile BAE genelindeki çeşitli federal ve yerel hizmetlere kolay erişim sağlamakta.

Halen dijital imza mekanizmasının olmaması ve hizmet bilgilerinin hizmet platformlarına aktarılması gibi  hükümet işlemleri için yapılan çalışmalarla UAE PASS’in tüm ülkede gerek yerel gerekse federal sistemlerde uygulamaya geçirilmesi için çalışmalar sürüyor.

UAE PASS, tüm vatandaşlar ve BAE’de yaşayanlar için ilk ulusal dijital kimliktir. BAE Merkez Bankası 2019 Eylül ayında tüm müşterilerin uzaktan hesap açma sürecini hızlandırmaya imkan veren bir girişimde bulundu.

BAE PASS’ı dijital işlemlerinde uygulayan kuruluşların listesinde halen 29 Federal Hükümet kuruluşu, 22 Dubai Hükümeti kuruluşu ve geri kalan altı emirlikten 31 birim ve 10 özel sektör birimi bulunuyor.

Kuruluşların listesinde; Dubai Ekonomisi, Dubai Polisi, Dubai Elektrik ve Su Kurumu (DEWA), Bilgi ve İnsani Gelişme Kurumu, Dubai Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Dubai Kara Departmanı, Dubai Sağlık Kurumu, Dubai Mahkemeleri, Yollar ve Ulaşım Kurumu (RTA), Muhammed bin Reşit Konut Kuruluşu, Dubai Belediyesi, Dubai Sivil Havacılık Yetkili Makamı, Dubai Kültür Kurumu, Ulusal Tahviller Kurumu, Dubai Varlık Yönetimi, Dubai Spor Konseyi, Dubai Deniz Kent İdaresi yer alıyor.

Dubai Emirliği dışındaki katılımcı kuruluşlar arasında Fujairah Polisi, Fujairah Belediyesi, Sharjah Ekonomik Kalkınma Bölümü, Şeyh Zayed Konut Programı, Altyapı Geliştirme Bakanlığı ve BAE Standardizasyon ve Metroloji Otoritesi bulunuyor.

Arabian Business