250’den fazla sanatçı, İsrail’e Gazze Ambargosu’nu sonlandırma çağrısı yaptı

Aralarında müzisyen Peter Gabriel, yönetmen Ken Loach ve aktör Viggo Mortensen’inde yer aldığı 250’den fazla sanatçı ve yazar, İsrail’e, koronavirüs salgınının “Dünyanın en büyük açık hava hapishanesi” olan Gazze’de yıkıcı bir etkiye neden olabileceğini söyleyerek “kuşatmasını” durdurmaya çağırdı.

Online yayınlanan mektupta “Kovid-19 küresel salgını Gazze’nin zaten harap olan sağlık sistemini tehdit etmeden önce BM 2020 abluka altındaki Gazze kıyı şeridinin yaşanamaz olduğunu belirtmişti. Pandemi ile birlikte, çoğunlukla mültecilerden oluşan yaklaşık 2 milyon Gazze nüfusu dünyanın en büyük açık hava hapishanesinde ölümcül bir tehditle karşı karşıya” ifadeleri yer aldı.

Mektubun imzacıları arasında şair Taha Adnan, Kanadalı yazar Naomi Klein ve Britanyalı Massive Attack grubu da yer alıyor.

Sanatçılar mektuplarında şu ifadeleri kullandılar:

“Devam eden krizden önce, Gazze’deki hastaneler İsrail kuşatması nedeniyle temel kaynak eksikliği nedeniyle kopma noktasına gelmişti. Sağlık sistemi binlerce silah yarasını tedavi edemedi ve bu da çok sayıda ampütasyona neden oldu. Yoğun nüfusa sahip Gazze’nin ilk koronavirüs vaka haberleri bu nedenle oldukça üzücü. Uluslararası Af Örgütü’nün tüm dünya hükümetlerine yaptığı, uluslararası hukuktaki yükümlülüklerine tamamen uyuncaya kadar İsrail’e askeri ambargo uygulama çağrısını destekliyoruz.”

Gazze Şeridi, İslamcı bir hareket olan Hamas’ın yerleşim bölgesini kontrol etmeye başlamasından bu yana, 2007 yılından beri İsrail ablukası altında.

2007 yılından bu yana İsrail ile Hamas üç kere savaştılar ancak 2018 yılının sonlarında bir ateşkese vardılar. Yaşanan olaylar nedeniyle ateşkes geçen sene yenilendi.

Arab News