Abdullah bin Zayed BAE’nin Dünya Gıda Programı’nı destekleme taahhüdünü doğruladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, BAE’nin kovid-19 salgını ile mücadelede ülkelere yardımcı olma çabası çerçevesinde başlatılan Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nı (WFP) destekleme taahhüdünü doğruladı.

Nahyan, Dünya Gıda Programı Genel Müdürü David Beasley’e gönderdiği mesajda, BAE’nin Avrupa, Asya ve Afrika’daki temel tıbbi, insani sevkıyatlar ve hizmetler için tedarik zincirinin sürekliliğini sağlamak amacıyla son günlerde kurulan Dünya Gıda Programı ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ortak hava köprüsü için derin takdirini dile getirdi.

Açıklamasında, “Anlaşma, BAE’nin Kovid-19 salgınıyla mücadelede küresel dayanışma taahhüdünün önemli bir parçasını oluşturuyor. Virüsün yayılmasını durdurmak ve ortak çabalarla ondan kurtulmak için çok taraflı işbirliğinin gerekli olacağına inanıyoruz” dedi.

Ayrıca, BAE’nin uluslararası kalkınma için küresel girişimlere katkılarını vurguladı ve BAE’nin  Kovid-19 ‘a karşı stratejik hazırlık ve müdahale planına ve DSÖ’nün Çin, Somali, Etiyopya ve diğerlerine düzenli katkılarına verdiği desteği doğruladı.

BAE’nin insani yardım gönderilerinin teslimatını kolaylaştırmak için uluslararası kuruluşlarla koordinasyonunun altını çizen Nahyan, Uluslararası İnsani Yardım Hizmetleri Şehri’nin 132 gönderi yoluyla kişisel koruma ekipmanı içeren Dünya Sağlık Örgütü’nden gönderilen gönderilerin yüzde 80’ini hazırladığını ve gönderdiğini belirtti.

BAE’nin ihtiyacı olan ülkelere hayat kurtaran tıbbi ve gıda yardımı sağladığını işaret eden Nahyan, “BAE bugün 41’den fazla ülkeye tıbbi sektördeki yaklaşık 455 bin çalışanın çabalarını geliştirmek için 455 tondan fazla yardım gönderdi” dedi.

Konuşmasını, BAE’nin insani acıları hafifletmek ve yardıma muhtaç toplumlarda, ortaya çıkan koronavirüsüyle mücadele çabalarını geliştirmek için Dünya Gıda Programı ve diğer uluslararası kuruluşlarla işbirliğini artırmaya devam etme taahhüdünü teyit ederek sonlandırdı.

WAM