Avustralya ve Çin arasında koronavirüs anlaşmazlığı

Çin, dünyada hızla yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynağı hakkında bağımsız küresel bir araştırma yapılmasını destekleyen Avustralya’ya tepki gösterirken, iki ülke arasında karşılıklı atışma yaşandı.

Avustralya, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’nin (WHA) video konferans yoluyla dün düzenlenen 73. toplantısında Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgının kökenine dair soruşturma çağrısında bulunmuş, 116 ülke tarafından destek almıştı.

Çin’in Canberra Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Avustralya’nın koronavirüs soruşturması için uluslararası destek aldığını iddia etmesinin bir şakadan başka bir şey olamayacağı ifade edildi.

Açıklamada, WHA tarafından kabul edilecek Kovid-19 hakkındaki karar taslağının Avustralya’nın bağımsız bir uluslararası inceleme önerisinden çok farklı olduğuna dikkat çekildi.

Avustralya Ticaret Bakanı Simon Birmingham ise “Avustralya, Kovid-19 kadar önemli bir meselenin ucuz bir şekilde siyasallaştırılmasına dahil olmayacak” dedi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, WHA’nın video konferans yoluyla dün düzenlenen 73. toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, koronavirüsün kontrol altına alınmasının ardından kapsamlı bir değerlendirme yapılmasını kabul ettiklerini söylemişti.

İki ülke arasındaki anlaşmazlık, Avustralya’nın ekonomiyi desteklemek için şirketler, okullar, restoranlar gibi diğer faaliyetleri yeniden açmak üzere uyguladığı üç aşamalı planın ilk aşaması çerçevesinde bu hafta kamu faaliyetini artırma planlarını zayıflatabilir.

Şarkul Avsat