Dr. Fahad bin Abdullah Toonsi

G20 Sekreteryası Genel Sekreteri Dr. Fahad bin Abdullah Toonsi kimdir?

Dr. Fahad bin Abdullah Toonsi, Aralık 2018’den beri Kraliyet Mahkemesi’ne danışmanlık yapıyor. Toonsi aynı zamanda Suudi Arabistan G20 Sekretaryası Genel Sekreteri.

Toonsi, 2001 yılında Kral Abdülaziz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden üretim mühendisliği ve mekanik sistem tasarımı bölümünden lisans derecesiyle mezun oldu.

İki yıl sonra Londra’daki King’s College üniversitesinden Uluslararası İşletme Yönetimi alanında yüksek lisans derecesi aldı. Toonsi, 2008 yılında aynı üniversiteden finans ekonomisi ve kurumsal yönetim doktorası aldı.

Toonsi Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Katar’da uluslararası kurumsal yönetim projelerinde yönetici olarak çalıştı. Yer aldığı projeler genellikle yerel ve küresel kurumsal yönetim düzenlemelerine uyumun incelenmesi üzerineydi. Projelerdeki görevleri, üst yönetime gelişme konusunda daha iyi eylemler sunmaktı.

Toonsi, 2013 yılından itibaren iki yıl boyunca veliaht prens meclisine danışmanlık yapıyordu.  Danışmanlık görevinde teknik, idari ve düzenleyici destek sunmak ve veliaht prens tarafından yönetilen konsey ve komitelerde yönetim standartlarının uygulanmasını sağlamaktı. Toonsi, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu tarafından başlatılan Qiddiya, Neom, AMAALA ve Kızıldeniz projeleri gibi mega projelerin yönetim kurullarının genel sekreteri görevinde bulunuyor.

Toonsi ayrıca Al Ula Kraliyet Komisyonu ve Ulusal Performans Ölçüm Merkezi yönetim kurulu üyesi.

Toonsi, Haziran 2018’de Mekke Şehri ve Kutsal Siteler Kraliyet Komisyonu’nun yönetim kurulu üyeliğine atandı.

Arab News