Neptün’ün uydusu Triton

NASA finalistleri arasında İsrail Uzay Ajansı da yer alıyor

Dünya’nın ötesindeki yaşam arayışında, İsrail Uzay Ajansı (ISA), NASA’nın yeni görevler için Keşif Programı’nda konsept çalışmaları geliştirmek üzere NASA tarafından seçilen dört finalist arasında yer alıyor.

İsrail Uzay Ajansı’nın önerisi ise, Neptün’ün en büyük ayı Triton’a bir araştırma görevi başlatmak.

22 kişilik bir gruptan seçilen dört finalistin her biri, iki yıl misyonlar için seçilmeden önce planlarını geliştirmek amacıyla önümüzdeki yıl 3 milyon dolar alacak.

Roma Mitolojisi’nde Deniz Tanrısı’nın oğlu olarak adlandırılan Triton, buzlu denizleri nedeniyle Güneş sistemimizde yaşam belirtileri aramak için en iyi aday olarak görülüyor. Eğer Dünya’nın dışında bir hayat varsa, buzlu ayların yüzeyinin altında akan yeraltı okyanuslarında saklanıyor olabilir. Ay yaklaşık 4,5 milyar km uzaklıkta yer alır ve Neptün’ün diğer 13 ayının tersi yönde yörüngeye girmesi nedeniyle tuhaflık olarak kabul edilir.

Garip yörüngesi nedeniyle, bazı uzmanlar bunun güneş sistemimizin dışından gelen gezegene işaret ettiğini düşünüyor ve bu ay Neptün’ün çekim alanı tarafından uzun süre önce sıkışmış bir ‘davetsiz misafir’ olabilir.

İsrail Uzay Ajansı (ISA) ve Weizmann Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, 2026’da yapılması planlanan Triton’a, Neptün’ün üç yönlü mızrağı olan Trident’ten adını alan misyonu planlayan ekibin bir parçası.

Geliştirme ekibi üyesi Dr. Eli Galant, ‘’Fırlatma tarihi, gezegenlerin yapılandırılmasının Dünya’dan bir geminin Triton’a sadece 12 yıl içinde ulaşmasını sağlayacak bir fırsatla başlayacak. Bir sonraki fırsat 2038’e kadar gelmeyecek’’ diye konuştu.

GEZEGEN BİLİM ADAMLARI NE ÖNERİYOR?

Teklif onaylanırsa, Trident, 30 yılı aşkın bir süredir Neptün ve uydularına ilk Dünya’dan ziyaretçiye sahip olacak. Olası yeraltı sıvısı rezervlerinin ipuçları, 1977 yılında NASA tarafından başlatılan ve aydan 40 bin kilometreden çekilen fotoğrafları geri gönderen bir soruşturma olan Voyager 2 misyonundan gönderilen ‘kartpostallarda’ görüldü.

Mesafeye rağmen, gezegen bilim adamları Triton yüzeyinin Güneş sisteminde görülen en genç yüzeylerden biri olduğunu gözlemleyebildiler ve bunun için de yoğun jeolojik aktivite önerdiler.

Araştırma, Triton’un gerçekten bir yeraltı okyanusuna sahip olup olmadığını araştırmayı, varsa bu okyanusun özelliklerini araştırmayı ve yüzeyin neden bu kadar genç göründüğünü ve atmosferini neyin oluşturduğunu araştırmayı amaçlıyor.

Voyager’dan geri gönderilen fotoğraflar, ayın güney kutbunda sıvı azot püskürten gayzerlerin olduğunu gösterdi. Bu, rüzgarın yönünü ve aydaki bir atmosferi ortaya çıkarmanın yanı sıra, büyük yeraltı sıvı rezervlerinin olası varlığına işaret ediyor.

Ayrıca, Triton atmosferinin özelliklerini hesaplamaya yardımcı olmak için, İsrailliler tarafından görev ekibinde tasarlanan benzersiz bir saat uzay gemisinde taşınacak ve kullanılacak. Saatin en büyük özelliği, on milyon yılda bir saniyeden daha az şaşacak ve en az on beş yıl boyunca uzay yolculuğunun tüm zorluklarına dayanacak şekilde üretilmesi.

Saat, uzak uzay gemilerinden gelen radyo sinyallerini analiz etme deneyimleri için seçilen Weizmann Enstitüsü’nün Dünya ve Gezegen Bilimleri Bölümü’nden Profesör Yohai Kaspi tarafından tasarlandı. Ayrıca bu misyonda, sinyaller saatle enterpole edilecek.

İsrail Uzay Ajansı’ndan sorumlu İsrail Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Genel Müdürü  Avi Blasberger, ‘’ Bir Avrupa Uzay Ajansı amiral gemisi görevi için geliştirilen bu eşsiz saat, diğer görev ekipleriyle ilgiyi artırdı. Bu saat, İsrail endüstrisinin ve araştırmalarının uluslararası uzay araştırmalarına katkıda bulunacak çok şeyleri olduğunun kanıtıdır’’ diye konuştu.

Trident Misyonu, on yılda bir veya iki kez yapılan büyük NASA görevlerinden daha küçük, daha ucuz ve daha kısa vadeli olacak şekilde tasarlanmıştır.

Buna ek olarak, Keşif misyonlarının tümü, siyasi veya liderlik düzeyinde seçilebilecek daha büyük ölçekli görevlere kıyasla araştırmacılar tarafından önerilmekte, planlanmakta ve seçilmektedir.

Misyon, Houston Texas’taki Ay ve Gezegen Enstitüsü Başkanı Dr. Louise Prockter tarafından yönetiliyor.

The Jerusalem Post