Suudi Arabistan’da ‘randevu’ uygulaması ile 3 bin vaka tespit edildi

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, ‘randevu’ uygulamasındaki öz değerlendirme hizmeti sayesinde 3 bin kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini, öz değerlendirme hizmetini kullanan kişi sayısının ise 1 milyonu aştığını bildirdi.

Dr. Abdulali, dün düzenlediği günlük basın toplantısında, şu ana kadar yapılan laboratuvar testlerinin ise 601 bin 954 olduğunu belirtti.

Sözcü, son 24 saatte 2 bin 593 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkedeki toplam vaka sayısının 57 bin 345’e yükseldiğini açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü, toplam iyileşen kişi sayısının 28 bin 748 olduğunu ve koronavirüs hastalarının iyileşme oranının yüzde 50’ye ulaştığını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, yeni vakaların yüzde 25’ini kadın, yüzde 75’inin ise erkeklerin oluşturduğunu belirtti.

Bakanlık Sözcüsü, yeni vakaların yüzde 11’inin çocuklar, yüzde 3’ünün yaşlılar ve yüzde 86’sının ise yetişkinlerde görüldüğünü söyledi.

Dr. Abdulali yeni vakalardan yüzde 44’ünün Suudi Arabistan vatandaşlarında, diğer kısmın ise ülkede yaşayan yabancılarda tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü, son 24 saat içerisinde 8 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülkedeki toplam ölü sayısının 320’ye yükseldiğini dile getirdi.

Sözcü Abdulali, 237’si yoğun bakımda olmak üzere aktif vaka sayısının 28 bin 277 olduğunu bildirdi.

Yiyeceklerin virüsün taşıyıcısı olmadığını ancak enfekte olan birinin dokunduğu meyve ve sebzelerle temasın virüse yakalanmaya yol açabileceğini vurgulayan Sözcü, dünya genelinde mevsimsel grip aşısı olanlar arasında enfekte olma sayısının arttığına ilişkin haberleri reddederek, gribi önlemek için mevsiminde aşı olmanın önemini hatırlattı.

Diğer yandan, İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Talal eş-Şalhub, Riyad’da geçtiğimiz Cumartesi ve Pazar günleri uygulanan sokağa çıkma yasağının yüzde 52 oranında ihlal edildiğini açıkladı.

Sokağa çıkma yasağının en fazla ihlal edildiği Riyad hariç, Ramazan ayının başlamasından bu yana ülkenin tüm bölgelerinde ihlallerin kademeli olarak azaldığını söyleyen Sözcü, Mekke’de yüzde 22, Şarkiyye bölgesinde yüzde 8.5 ve Medine’de yüzde 8 oranında ihlal kaydedildiğini belirtti.

Güvenlik güçlerinin, çeşitli bölgelerde sokağa çıkma yasağı talimatlarına uyulmasını sağlamak için 600’den fazla devriye gerçekleştirdiği bilgisini veren eş-Şalhub, sokağa çıkma yasağının başlangıcından bu yana 2 bin 300 ev kazası yaşandığını, 6 bin 156 kişinin ise gözaltına alındığını sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat