Riyad

Suudi Maliye Bakanı: Vatandaş Hesap Programı devam ediyor ve etkilenmeyecek

Suudi Maliye Bakanı Muhammed el-Cudan, Vatandaş Hesabı Programı’nın devam ettiğini ve Suudi Hükümetinin korona salgınının ekonomik yansımalarıyla mücadele etmek için aldığı önlemlerden etkilenmeyeceğini açıkladı.

Cudan, “Bloomberg” ile yaptığı röportajda, “Vatandaş hesabının devam ettiğini ve geçim ödeneğinin maliyetine gelince, etkisinin çok sınırlı olduğunu ve diğer destek ve reformların devam ettiğini” söyledi.

Suudi Arabistan pazartesi günü, Haziran 2020’den başlayarak geçim indirimi maliyetinin durdurulduğunu ve katma değer vergisi oranını Temmuz 2020’nin ilk gününden itibaren yüzde 5’ten yüzde 15’e yükselttiğini duyurdu.

Suudi Maliye Bakanı, “Öncelikler sağlık ve geçim kaynakları ve finansal gücü korumaktır, böylece ekonomi kapanma durumundan çıktığında destek vermeye devam eder” şeklinde konuştu.

Suudi olmayanları tedavi etmek

Açıklamasının devamında, “Harcamaları kesmiyoruz; ekonomiyi, özel sektörü ve Suudi çalışanlarının özel sektördeki işlerini desteklemek için ayırdığımız harcama artışları ve aynı zamanda sağlık sektörüne koyduğumuz önemli kaynaklar nedeniyle bunları artırıyoruz. Aynı zamanda sadece Suudi vatandaşları tedavi etmek için değil, bugünlerde koronavirüs vakalarının yüzde 85’ini oluşturan Suudi olmayan vatandaşların tedavisi için de harcıyoruz” dedi.

Vatandaş Hesabı Programı, geçen pazar günü başvurularının tüm faydalanıcılarına Mayıs ayı desteği için 2.18 milyar riyal (580 milyon dolar) tahsis etti. Otuzuncu taksitte uygunluk kriterlerini karşılayan faydalanıcıların oranı yüzde 78’e ulaştı ve sayıları yaklaşık 12 milyon oldu.

Önceki ödemeler için geriye dönük olarak ödenen toplam tazminat, 11,5 milyon riyal (3 milyon dolar) tutarına ulaştı, programın kuruluşundan bu yana, önceki ödemeler için 475 milyon riyal (126 milyon dolar) telafisi de dahil olmak üzere 73,3 milyar riyalden (19 milyar dolar) fazla faydalanıcıya ödediği toplam tutarı oluşturdu.

Vatandaş Hesabı Programı, Suudi vatandaşı üzerindeki yükü azaltmak ve Krallık’taki düşük ve orta gelirli ailelere maddi destek sağlamak için çalışan bir hükümet programı olarak biliniyor.

Al Arabiya