BAE’de sokağa çıkma yasağına ilişkin kurallarda değişime gidildi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), son yapılan 38 binin üzerindeki test sonucunda farklı milletlerden 873 kişiye daha yeni tip koronavirüs teşhisi konulduğunu, pozitif vakaların tümünün durumunun stabil olduğu ve gerekli sağlık hizmetini aldıklarını açıkladı. Toplam vaka sayısının 25 bin 63’e yükseldiği bildirildi.

BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle farklı milletlerden 3 hastanın yaşamını yitirdiğini ve ülke genelindeki ölüm sayısının 227’ye yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık ayrıca bin 214 hastanın hastaneye kabul edilmelerinden itibaren aldıkları tedavinin ardından hastalığın tüm semptomlarını yenerek sağlığına kavuştuğu, böylece BAE genelindeki iyileşen vaka sayısının 10 bin 791’e ulaştığı bilgisini verdi.

BAE Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası İşbirliği Bakanlığı ve Federal Kimlik ve Vatandaşlık Kurumu (ICA), BAE’de kalıcı ikamete sahip olduğu halde halihazırda yurt dışında bulunan kişilerin 1 Haziran tarihi itibariyle BAE’ye geri dönebileceklerini duyurdular.

BAE Hükümet Sözcüsü Âmine eş-Şemsî, sokağa çıkma kısıtlamalarının nispeten hafifletilmesi, AVM’lerin ve zaruri bazı sektörlerin açılmasına izin verilmesi kararının ve uygulamasının, kazanç kaynağı ticaret olan toplumun bir kesiminin ihtiyaçlarını karşılamak için denge kurma bağlamında alındığını söyledi. Sözcü eş-Şemsi, önerilen sağlık talimatlarına bağlı kalmaya devam edilmesi gerektiğini belirttiği açıklamasında kısıtlamaların ve şartların birçoğunda kısmi hafifletme kararı alındığı bilgisini verdi.

BAE, Olağanüstü Hal Kriz ve Afet Yönetimi Ulusal Otoritesi resmi sözcüsü Dr. Seyf ez-Zâhirî, yaklaşan Ramazan Bayramı ile ilgili alınan ulusal ihtiyati tedbirlere dair açıklamalarda bulundu. Dr. Zâhiri, ülke güvenliğini vatandaşların ve ikamet sahiplerinin sağlığını korumak için alınan ulusal tedbirler ve Ramazan Ayı boyunca gözlemlenen Kovid-19 vakalarındaki artış ile toplumun bazı kesimlerinin önleyici tedbirlere kayıtsız kalması nedeniyle ulusal izolasyon programı tarihlerinin değiştirilmesine karar verildiğini belirtti. Buna göre, bir önceki düzenlemede akşam 22.00 ile sabah 06.00 arasında geçerli olan sokağa çıkma yasağının akşam saat 20.00’dan ertesi sabah saat 7.00’a kadar olması kararlaştırıldı. Kararın, çarşamba akşamından (27 Ramazan) bir sonraki duyuruya kadar geçerli olacağı kaydedildi.

Dr. ez-Zâhirî, gerekli önlemlerin alınması ve koruyucu tedbirler ile standartlara uygulaması şartıyla ticaret merkezleri ve AVM’lerin sabah 10.00’dan akşam 19.00’a açık olmalarının kararlaştırıldığını söyledi. Söz konusu zaman düzenlemesinin 27 Ramazan’dan başlayarak uygulamaya konulacağını ve Ramazan Bayramı’ndan sonra AVM’lerin çalışma saatlerinin yeniden düzenleneceğini ifade etti.

Şarkul Avsat