Suudi Arabistan akıllı bileklik uygulaması başlattı

Suudi Arabistan Krallığı, sokağa çıkma yasağı döneminde insani durumlar için seyahat etmeye ve gıda mağazalarına gitmek için evden çıkmaya izin veren ve akıllı telefonlar üzerinden çalışan bir uygulama başlattı. Tawakkalna adı verilen bu uygulama özellikle Koronavirüs kriziyle mücadele başta olmak üzere çeşitli alanlarda teknolojik seçenekler sunuyor.

İlgili yetkililer, önümüzdeki dönemde mahallede 1 saat yürüyüş yapmaya izin verecek, sıhhi karantina yerine akıllı bilekliklerle bağlantı sağlayarak ev karantinası dahil olmak üzere başka özellikler de eklenebilecek “Tawakkalna” uygulamasının kullanım alanlarını genişletiyor.

Uygulama, ambulans çağırma, hasta veya enfekte vakalara yaklaşıldığında uyarıda bulunma, şüphe belirtileri gösterenlerin kendi kendilerini değerlendirme, sokağa çıkma saatlerindeki vakaları bildirme gibi çeşitli hizmet seçenekleri sunuyor.

Uygulamanın kullanıcıları, borçluların iflaslarını hafifletmek için “furijat”, konut arayanlara yardım etmek için “joodeskan” ve kan bağışında bulunmak için “wateen” uygulamaları gibi sosyal ve insani hizmet uygulamalarıyla bağlantılı olacak. “Tawakkalna” uygulamasın, kullanım prosedürlerinde belirtilen sınırlı süreyi aşan kullanıcılarına kesinlikle kullanım izni vermeyeceği ve düzenli yaptırımların uygulanmasının güvenlik yetkililerinin uzmanlık alanında olduğu vurgulandı.

Uygulamayla, önceki hizmetlere ek olarak yeni seçenekler ve de eklenecek. Buna göre, tam sokağa çıkma yasağı döneminde mahalle içinde gıda maddesi tedarik etme izni, tam ve kısmi sokağa çıkma yasağının başlamasından sonra, acil ihtiyaçların tedariki için haftada en fazla 4 saat süreyle dışarı çıkmaya izin verilmesi hizmetleri eklendi. Söz konusu izinler arasında işveren tarafından verilen çalışma izni ve sağlık kurumları tarafından verilen randevu izinlerini de kapsıyor ve izinler uygulama tarafından görüntülenebiliyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan “Tawakkalna” uygulaması, Suudi Arabistan ve çeşitli sektörlerin en modern çabalarından biri olarak kabul ediliyor. Vaka sayısı hakkında gerçek zamanlı ve doğrudan bilgi sağlayarak yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı mücadeleyi amaçlayan uygulama ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından virüs, virüsün yayılması ve korunma yolları hakkındaki en son uyarıları ve sağlık haberlerini de veriyor.

Şarkul Avsat