​Kolombiya, koronavirüsle mücadelede yüksek ateşi olanları dronelarla belirleyecek

Kolombiya’nın başkenti Bogota semalarında uçan, ne bir kuş, ne bir uçak ne de Süpermen. Onun görevi, ateşi olan veya yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan karantina kurallarını ihlal eden insanları izlemek olan bir polis drone.

Kolombiyalı yetkililer, ateşi olan kişilerin drone ile tespit edilmesinin ardından, koronavirus ihtimali bulunan kişilerin yanına bir sağlık ekibi gönderildiğini açıkladılar.

Polis Droneları Birimi’nin Şefi Yüzbaşı Jorge Humberto Caceres, Bogota’nın kuzeyindeki bir bölgede termal kameralı droneların aktardığı görüntüleri izlerken yaptığı açıklamada, “Bu uygulama, insanların toplandığı noktaları gece-gündüz izlememizi kolaylaştırıyor. (Drone üzerindeki termal kamera) bize insan bedeninin yaklaşık sıcaklığını aktarıyor. Ardından bu bilgi, vaka ile ilgilenilmesi için ulusal bir sisteme yönlendiriliyor” ifadelerini kullandı.

Yüzbaşı Caceros, droneların sadece sokaklardaki insanların ateşini veya toplulukları izlediğini ve evlere yaklaşmadığını söyledi.

Kolombiya, koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık iki aydır genel karantina uyguluyor.

Öte yandan her bir drone, 500 metre yükseklikte yaklaşık 30 dakika uçabiliyor. Bununla birlikte Kontrol merkezi olarak hizmet eden araçtan beş kilometreye kadar uzaklaşabiliyor.

Kolombiya’daki toplam 17 bin civarında olan koronavirüs vakasının üçte birinden fazlası, yaklaşık sekiz milyonluk nüfusu olan başkent Bogota’da bulunuyor.

Şarkul Avsat