Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 5 milyonu aşarken 330 bin ölüm kaydedildi

Dünya genelinde koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle enfekte olan vaka sayısı dün itibariyle 5 milyon kişiyi aştı. Latin Amerika geçtiğimiz hafta günlük kaydedilen vaka bakımından ABD ve Avrupa’yı geride bıraktı.

Bu rakamlar, ABD ve Avrupa’da yayılmadan önce geçtiğimiz Şubat ayında Çin’de zirveye ulaşan koronavirüsün yayılımında yeni bir aşamaya geçildiğini gösteriyor.

Hafta başından bu yana kaydedilen 91 bin vakanın üçte birinin Latin Amerika’da kaydedildiği ifade edilirken, Avrupa ve ABD’nin bunun yüzde 20’sinden fazlasını oluşturduğu bildirildi.

Yeni kaydedilen vakaların büyük bir kısmı Brezilya’da tespit edildi. Almanya, Fransa ve İngiltere’yi geride bırakan bu rakamlar, Brezilya’yı tespit edilen vakalar bakımından ABD ve Rusya’dan sonra üçüncü sıraya yerleştirdi.

Brezilya vaka artış hızı bakımından ABD’den hemen sonra ikinci sırada yer alıyor.

İlk kez 10 Ocak’ta Çin’in Wuhan kentinde 41 koronavirüs vakası tespit edilmişti. Geçtiğimiz 1 Nisan’da vaka sayısı 1 milyon sınırına ulaşmıştı.

Reuters’in haberine göre geçtiğimiz ilk vaka tespitinden bu yana yaklaşık olarak her iki haftada 1 milyon yeni vaka tespit edildi.

AFP’nin istatistiklerine göre dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı Aralık ayından bu yana artarak 330 bin 338’e ulaştı.

Hükümetler tarafından yapılan açıklamalar ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan veriler büyük oranda gerçek enfeksiyon sayısının yalnızca bir kısmını yansıtıyor. Birçok ülkenin çok tehlikeli durumlar dışında koronavirüs tanı testi yapmıyor. Ayrıca hastalıktan iyileşen kişi sayısının 2 milyon 39 bin 288’e ulaştığı ifade ediliyor.

İlk can kaybının geçtiğimiz Şubat ayının başında tespit edildiği ABD, ölüm oranı bakımından salgından en çok etkilenen ülke oldu. Kaydedilen 1 milyon 528 bin 611 vakadan 91 bin 938 kişi yaşamını yitirdi. Ayrıca 289 bin 392 kişinin iyileştiği belirtildi.

Ölüm oranı bakımından ikinci sırada yer alan İngiltere’de can kaybı sayısı 35 bin 818 kişiye ulaştı.

226 bin 699 vakanın tespit edildiği İtalya, 32 bin 196 can kaybıyla üçüncü sırada yer alıyor. 180 bin 809 vakanın görüldüğü Fransa 28 bin 22 ölümle dördüncü sırada bulunuyor. Beşinci sırada yer alan İspanya’da ise 232 bin 37 enfekte kişiden 27 bin 778’inin yaşamını yitirdiği ifade ediliyor.

Çin, bugüne kadar Macao ve Hong Kong’un verileri hariç 82 bin 965 vakanın 4 bin 634’ünün ölüm ve 78 bin 244’ünün ise iyileşme ile sonuçlandığı bildirdi. Salı ve Çarşamba günleri arasında beş yeni vaka tespit edildi.

Şarkul Avsat