Mülteci bir çocuk tarafından yapılan el yapımı “gözlük” Suudi Arabistan’ın yürüttüğü mayın temizleme projesi genel müdürü tarafından 10 bin dolara satın alındı.

Suudi Arabistan, mülteci çocuğun el yapımı gözlüğünü 10 bin dolara satın alarak gönülleri fethetti

Mülteci çocuk tarafından yapılan el yapımı ‘gözlükler’ MD’nin Yemen’deki Mayın Temizleme Projesi (MASAM)  tarafından 10 bin dolara satın alındı.

Yemen’de bir mülteci kampında kalan ve metalden gözlük çerçevesi yapıp satarak bayramda ailesi için elbise satın almak isteyen çocuk, sadece Yemen medyasının ilgisini değil aynı zamanda uluslararası insani yardım gruplarının da ilgisini çekti.

Yemenli gazeteci Abdullah al Jaradi, yaratıcı çocuğun hikayesini duyunca online bir açık artırma ayarlayarak mümkün olduğu kadar çok para toplamaya karar verdi. Jaradi’nin çabaları, sosyal medyada uluslararası yardım kuruluşları tarafından desteklendi.

 

Gözlük çerçevesi için en yüksek teklif, Suudi Arabistan’ın yürüttüğü Mayın Temizleme Projesi (MASAM) Genel Müdürü Ousama al Gosaibi tarafından verildi.

Al Gosaibi konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Gözlük için elde edilen 2,5 milyon Yemen Riyali (10 bin dolar) sadece gözlüğü yapan çocuk için değil aynı zamanda mülteci kampındaki diğer çocuklar içinde kıyafet satın almak için kullanılacak. Bu, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki insani yardımları kapsamında yapıldı. Fikir, sosyal medyada bir açık artırma düzenleyen gazeteciyle başladı. Gözlükleri yayınladı ve 2 milyon Yemen Riyali için satışa çıkardı. Bu girişim, insani yardım çalışmalarını ve desteği büyütmeyi, insanların ihtiyaçlarını karşılamayı ve Bayram dolayısıyla özellikle çocuklar olmak üzere Yemen halkını mutlu etmeyi amaçlıyor.”

Al Gosaibi, Haziran 2018’de Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) tarafından başlatılan bir proje olan MASAM’dan bir ekip, kazanan teklifi vermeden önce gerçek ve yasal olmasını sağlamak için açık artırma hakkında araştırma yaptıklarını söyledi.

MASAM, Yemenlilere yardım etmek, Husi terörizminden ve baskısından kurtararak onlara yeni bir hayat kurmaları konusunda yardımcı olmak için Suudi Arabistan tarafından yürütülen insani yardım çalışmalarının bir kısmını oluşturan bir yardım projesi.

Al Gosaibi, “Proje, Suudi Arabistan tarafından uygulanan insani projeler ve Yemen’deki yardım projeleri kapsamında yer alıyor” diye konuştu.

Genel müdür, açık artırma yoluyla sağlanan yardımın, Suudi Arabistan’ın Yemen’e insani yardım, gıda gibi konularda yardım sözü olarak MASAM’ın ülkedeki projelerinin bir uzantısı olduğunu da sözlerine ekledi.

Al Gosaibi’ye göre, Yemen’deki durum hala oldukça kötü. Gosaibi, yaklaşık iki buçuk yıl Yemen’de çalıştıktan sonra, kara mayınlarının yerleştirilmesi de dahil olmak üzere, Husilerin eylemleri nedeniyle mültecilerin gözlerindeki sefaleti görebildiğini söyledi.

Masam, mayınları temizledikten sonra on binlerce mültecinin Yemen’in batı kıyısındaki köylerine dönmesine yardımcı oldu. Ancak diğer yerlerdeki insanlar hala evlerine dönemiyor.

Al Gosaibi, “Yemen’in en güvenli bölgesi olan Marib’deki mülteci sayısı 2 milyon kişiye ulaştı. Mülteci kamplarının inşa edildiği topraklarının bazılarının mayınlarının temizlenmesine yardımcı olduk. Ayrıca köyleri, bahçeleri ve tarım alanlarını da temizledik. Bu on binlerce insanın evlerine dönmesini sağladı.”

Arab News